5+1 digitalizációs terület a kkv-k körében

Vállalkozásfejlesztés 2023.04.21. - 6 p. olvasás

A világ digitális ökoszisztémája gyakorlatilag napról napra változik, amellyel nehéz lépést tartania a vállalkozásoknak, de hasznos. A top 5 digitalizációs területből a te vállalkozásod mennyit hódított már meg?

fintech

Magyarországon a cégek digitalizációs fejlettségi térképe nem fekete és fehér, soktényezős kérdés, milyen területeken miért preferálják a digitalizációt az érintettek. Összességében az elmondható, hogy a lehetőségeihez képest a legtöbben egy irányba tartanak, de még van hova fejlődni.

Magyarország az Európai Unió digitális gazdaság és társadalom indexében (DESI) a 22. helyen áll a 27 tagállam közül. A DESI mérési módszertana persze nem szentírás, a válaszadók egy része például másképp vélekedik arról, hogy a mobilos bankolás interneten végzett bankolás-e, stb., iránymutatásnak mégis jó.

A rendszeresen frissített felmérés szerint az elmúlt években az EU-val párhuzamosan fejlődött a magyar digitalizáció, de a lakosság nagy része csak alapvető digitális készségekkel rendelkezik, és az 54%-os EU-s átlagot nem érjük el.

Amiben még erősítenünk kell

A hazai kkv-knak vitathatatlanul sok erősségük van. A digitális transzformáció azonban nem egy sétagalopp. A sztenderd okok közt, amelyek miatt a vállalatok kevésbé dinamikus tempóban digitalizálnak, szerepel a nem megfelelő edukáció, az alacsony bérek és ezzel karöltve az is, hogy az EU más államaihoz képest tőkeszegény ország vagyunk. A robotizációnál sokkal olcsóbb lehet az azt kiváltó munkaerő alkalmazása, illetve a vállalati kultúránk nem alapvető része még a digitalizáltság.

A Magyar Fintech Szövetség szerint három faktorban általános a lemaradás: az alapítók/vezetők menedzsment tudása, a sales tudás és a digitális érettség a leginkább problémás.

“A top down megoldás, hogy ehhez kiterjedt edukációs programokra van szükség, a tanulási nyitottságot pedig anyagilag ösztönözni lenne szükséges (akár adójóváírással). Az alulról szerveződő megoldás pedig az, hogy a vállalkozók közösségekbe szervezik magukat, és tanulnak egymástól. Ehhez senkitől semmire nincs szükség, csak el kell kezdeni” - adott tippeket a Szövetségtől Urbán Viktor főtitkár.

Szerinte a digitalizáció technológiai megoldást jelent rengeteg vállalkozói problémára, és új szolgáltatások kialakítására, bevezetésére alkalmas.

“Az átállás elengedhetetlen előszobája az is, hogy a vállalkozás működése strukturált, szabályozott, folyamatokra épülő legyen. Csak egy példát kiemelve, ezek a feltételek szükséges az adatgazdálkodás, adatvagyon hasznosítása szempontjából is” - fejtette ki.

A kulcs a digitális kompetencia növelése

A Digitális Jólét Program adatai szerint a digitális képzettségben nem vagyunk kellően fejlettek, a kis- és középvállalkozások digitalizációról alkotott ismeretei sok esetben hiányosak. A MAFISZ szerint ez hosszútávon idő és pénz vesztéséhez vezet, főleg ha még az adminisztratív feladatok digitalizálása sem megoldott.

Magyarország Nemzeti Digitalizációs Stratégiája alapján 2030-ig a lakosság nagyobb hányada lesz digitálisan képzett a tervek szerint, nagy hangsúlyt terveznek fektetni ugyanis az oktatásra. Nő majd a digitális kompetencia, és a fejlesztésekhez szükséges digitális szerkezeti változásokat is államilag támogatják, áll a tájékoztatásukban. Rendszerszintű változtatás várható, a nyilvántartásokban és háttérrendszerekben adatközpontú adminisztrációt terveznek, és fejlesztik a regionális közigazgatást és a szakmai rendszereket is.

Amiben hasítanak a magyar vállalatok

Az MNB jelentése szerint ha digitalizációról van szó, a szélessávú kapcsolatok terén jól teljesítenek a magyar vállalkozások, 5G-ben konkrétan az uniós átlag felett, a fix hálózati lefedettség pedig kiemelkedően nagy kapacitású.

Az MNB felmérései arról tanúskodnak, hogy egyre többen használnak POS terminált, a kártyás fizetés népszerűsége tehát nő. a MAFISZ meglátásai szerint Magyarországon legfőképp az alacsony beruházási igényű megoldások terjednek, népszerű például az elektronikus fizetési csatornák használata. Mivel a digitális ökoszisztéma szabályozása folyamatosan változik, a törvényekhez és lehetőségekhez igazodik a vállalkozói társadalom.

Ami pedig a top digitalizációs megoldásokat illeti…

A vállalkozások a digitális transzformációval alapvetően időt, pénzt és energiát spórolhatnak meg, valamint stabilabb és biztonságosabb lábakon állhatnak. Magyarországon pedig leginkább az alábbi területek digitalizálása teszi egyszerűbbé a kkv-k helyzetét.

POS terminálos fizetés - és ami eggyel előtte jár

A már említett kártyás fizetés iránti érdeklődés azért is élénk, hiszen aki online pénztárgépet üzemeltető kereskedő, annak törvényileg kell biztosítania ügyfeleinek az elektronikus fizetési lehetőséget. A legnépszerűbb megoldás a POS terminál üzemeltetése.

Ennél egy fokkal modernebb, ha egy okos eszköz maga a terminál, tehát - ahogy a Billingo SoftPOS megoldásánál - az okostelefonhoz kell csak érinteni a bankkártyát fizetéskor, és a szükséges alkalmazáson keresztül megtörténik a fizetés. Ezzel meg lehet spórolni a terminál árát, és sokkal könnyebb, gyorsabb a tranzakció lebonyolítása is.

Ügyfél-átvilágítás

Az azonosítási technológiák modernizálása kulcsfontosságú a vállalkozások életében, legyen szó a kétlépcsős beléptetési rendszerről, vagy mondjuk az Ügyfélkapu vagy a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) hitelesítési rendszeréről. A bankolás ma már telefonon keresztül is egyszerűen elvégezhető, amihez elengedhetetlen a biztonság, manapság például már ujjlenyomatos azonosítást is kérhetnek a pénzintézetek alkalmazásai, amely sokkal biztonságosabbá teszi adataink védelmét.

Figyelem, a Billingo is újított az adatátvilágításán!
Elolvasom a részleteket!

Adatvédelem

Ha pedig már az adatvédelmet említjük, a GDPR betartása és az információbiztonság is egyre nagyobb szerepet kap a vállalkozások életében, ma már szinte nem létezik adatvédelem digitalizáltság nélkül. Az online térbe felvitt adatok sokkal nagyobb veszélyben vannak, így a védelmük is nagyobb hangsúlyt kíván, erről korábbi, védelmi rendszerekről szóló cikkünkben írtunk bővebben.

Mesterséges intelligencia

Az AI használata fokozatosan kúszik be a mindennapjainkba, és egyre több területen remekel. Megvannak a hátulütői, de okosan használva egyszerűsítheti a munkánkat. A chat GPT-vel a végtelenségig lehet játszani, és akár még a marketing költségeken is faraghat. Egyre több cég veti be a robotizációt üzemeiben, használ mesterséges intelligenciát az adatfeldolgozásnál és/vagy elemzéseknél, esetleg szavaznak a digitális asszisztenciára.

Azt tudtad, hogy a Billingo Toborzás mesterséges intelligencia alapon működik? Olvasd el, miben könnyíti ez meg a vállalkozók mindennapi életét. 

Én is modern vállalatvezetést szeretnék!
Ingyenesen regisztrálok!

Digitalizált asszisztencia

A Billingo egyfajta digitális asszisztenciát is jelent a vállalkozásoknak, a járulékfizetési kötelezettségekre éppúgy emlékezteti az ügyfeleket, ahogy a partnerekkel kapcsolatos friss információkat is megosztja velük. A banki tranzakciók is nyomon követhetők egy felületen, és más területeken is gyorsítja a vállalkozásokat az automatizálás. Mindezt pedig a Billingo MobilAPP-on történő elérés is könnyebbé teszi.

+1: az e-számlázás

Már-már triviális, hogy a vállalkozók e-számlát használnak, de még jócskán vannak Magyarországon, akik a papír alapúra esküsznek. Nemsoká azonban az e-számlázás értelmezése is egységesedik az EU irányelvek szerint, eszerint fejleszt már például az adóhivatal is, és egyfajta digitális felzárkózás várható e téren.

A vállalkozóknak az a lényeg, hogy a cég ügyei minél gyorsabban, kényelmesebben és persze olcsóbban legyenek intézhetők, a digitalizáció pedig ezt teszi lehetővé akár a pénzügyek, akár a számlázás tekintetében.

Hasonló cikkek a kategóriában

Melyik a legjobb bankszámla egy kkv-nak ma Magyarországon

Melyik a legjobb bankszámla egy kkv-nak ma Magyarországon?

Vállalkozásfejlesztés 2025.03.19. - 7 p. olvasás

Folyamatosan emelkednek a céges banki költségek, melyek állandó nyomás alatt tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezt cs...

Vállalkozóként cserélnéd le az autódat? Így finanszírozhatod

Vállalkozóként cserélnéd le az autódat? Így finanszírozhatod

Vállalkozásfejlesztés 2025.03.13. - 7 p. olvasás

Korábban cégautót fenntartani anyagilag kifejezetten kedvező volt a magánhasználat költségeihez képest. Ma már ez nem feltétlenül van így, ezért lehet, hogy saj...

követeléskezelés

Mondj búcsút a kintlévőségeknek a Billingo követeléskezeléssel

Vállalkozásfejlesztés 2025.03.11. - 2 p. olvasás

A számlák kiállítása még csak a kezdete az üzleti folyamatoknak. Az igazi kérdés az, hogy a teljesítések után mikor és hogyan érkezik meg a pénz. A kintlévősége...

GINOP plusz 1.4.3

KKV Technológia Plusz Hitelprogram - GINOP Plusz 1.4.3-24

Vállalkozásfejlesztés 2025.02.18. - 5 p. olvasás

A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0%-os kamatozású hitellel segíti a vállalkozások technológiai fejlesztését és versenyképességük növelését. A kedvezményes h...

Hitelkiváltás vállalkozóknak: így spórolhatsz a kölcsönödön

Hitelkiváltás vállalkozóknak: így spórolhatsz a kölcsönödön

Vállalkozásfejlesztés 2025.02.13. - 6 p. olvasás

A vállalkozásod pénzügyei valószínűleg az elsődleges figyelmedet élvezik, de ettől még magánemberként is lehetnek olyan céljaid, amelyekhez a bank pénzére van s...

Megbízási szerződés

Megbízási szerződés érthetően -» mikor, kivel és hogyan?

Vállalkozásfejlesztés 2025.01.29. - 18 p. olvasás

A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan...

Back to Top