A cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!
A tartós adathordozók mellé a kereskedők kötelesek úgynevezett adattörlő kódot biztosítani a fogyasztók számára. 2024-ben azonban fontos változtatások módosítják a folyamatot. Bár ezek többnyire előnyösek a kereskedők számára, továbbra is vannak teendőik. Ha gyorsan és egyszerűen szeretnél tájékozódni a témában, jó helyen jársz. Összefoglaltuk neked az adattörlő kóddal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Olvasd el cikkünket és kerülj képbe minden fontos információval néhány perc alatt!
Cikkünkből ezeket tudhatod meg:
Az adattörlő kód egy egyszer használatos, 16 karakterből álló azonosító. A segítségével a tartós adathordozón tárolt adatok véglegesen és visszaállíthatatlanul törölhetők. Ilyen adathordozók például a laptopok vagy a mobiltelefonok. A kódot a vásárlásakor kapják meg a felhasználók a kereskedőtől.
Az adattörlő kód az adatbiztonságot és az adatok védelmét biztosítja a jogszabályok alapján. Megfelelő kezelés nélkül egy kidobott telefonon, laptopon vagy pendrive-on tárolt adatok a hagyományos törlés után is visszafejthetőek lehetnek. Az adattörlő kód biztosítja, hogy az adatok véglegesen és visszaállíthatatlanul törlődjenek, így megvédve az érzékeny információkat az illetéktelen hozzáféréstől.
Az adattörlő kódot 2024. augusztus 21-ig a kereskedőknek kell a NAV-tól igényelni és a vásárlók részére átadni az adattároló eszközök értékesítésekor. Emellett a kód átadásáról a NAV-ot is értesíteniük kellett. Egyes számlázó szoftverek használatakor viszont, ha a kereskedő feltüntette az adattörlő kódot a számlán, a szoftver automatikusan értesítette arról a NAV-ot. Így működik a Billingo rendszerében is.
Az új kormányrendelet 2024. augusztus 21-től több ponton módosítja az adattörlő kódok kiosztásának folyamatát az online számlázók használatakor. A jogszabály teljes szövegét ezen az oldalon olvashatod: 726/2020. (XII. 31.) Korm. rendelet.
A legfontosabb változások ezek:
A 726/2020. (XII. 31.) Korm. rendelet új rendelkezései alapján az adattörlő kóddal kapcsolatos feladatok nagy része átkerül a számlázó program üzemeltetőjéhez. A kereskedők azonban nem dőlhetnek teljesen hátra. A jogszabály kimondja ugyanis, hogy a kód fogyasztónak való átadásáért a kereskedő és a számlázó szoftver fejlesztője együtt felelnek.
Ha kereskedőként online számlázót használsz, a tartós adathordozó termékeidet olyan megjelöléssel kell ellátnod, amelyet a számlázó program képes felismerni. A jelölés módját a számlázó program határozza meg. Ha ezt megteszed, onnantól kezdve nincs más dolgod. A szoftver gondoskodik majd az adattörlő kód átadásáról, és erről adatot is szolgáltat a NAV felé. A teljes folyamat automatizálttá válik.
A 2024. augusztus 21-től hatályos szabályozás szerint a Billingo számlázója többféle módot kínál az adattörlő kódköteles tartós adathordozók megjelöléséhez. Fontos azonban, hogy mindegyik módszer használata esetén engedélyezned kell az alapbeállítások között a kód automatikus kiosztását, illetve Billingo fiókodat össze kell kötnöd a NAV-val.
Ha manuálisan állítod ki a számláidat, egyszerűen megjelölheted a tartós adathordozó termékeket a Billingo webes felületén vagy mobilalkalmazásban.
A tömeges számlázás során a feltöltendő XLSX fájlban az adattörlő kódról szóló oszlopban 1/0 értékkel jelölheted számlasoronként a kódot igénylő termékeket. A rendszer automatikusan kezeli a kódok kiosztását a fájl alapján.
A Billingo API dokumentációjában már megtalálhatod a tartós adathordozók megjelöléséhez szükséges kiegészítések.
Az új funkció keretében a számla és előlegszámla generálásakor tételszinten egy igaz/hamis indikátorral jelezheted az adattörlő kód szükségességét az adott terméknél. Az indikátor neve "is_generate_erase_code". További részleteket az indikátorral kapcsolatban itt találhatsz: Billingo API v3 dokumentáció.
Ugyanezzel a módszerrel jelezheted a kód szükségességét a módosító számlák esetében is. Ehhez itt találhatod az API dokumentum vonatkozó részét: Billingo API v3 dokumentáció módosító számlákra vonatkozó rész.
Ugyanez az indikátor a termékek (products) részben is elérhető, ezzel kapcsolatos bővebb információt itt találhatsz: Billingo API dokumentáció termékszintre vonatkozó része.
A Billingo minden esetben felismeri a módosításokat, és automatikusan kiosztja az adattörlő kódot.
Webáruházak esetében a tartós adathordozó termékeket a webshop rendszerében kell megjelölni. A vezető webshop motorokhoz ebben az általános kézikönyvben kaphatsz segítséget: Adattörlő kódok automatikus kiosztása.
A megrendelésük esetén a jelölés alapján a Billingo automatikusan kiosztja az adattörlő kódot.
Az adattörlő kóddal kapcsolatos szabályozás a kereskedők és webshop tulajdonosok előnyére válik, hiszen tehermentesülnek több feladat alól. A lényeg, hogy a számlázó szoftvered megfeleljen a jogszabályoknak, illetve termékeidet lásd el olyan megjelöléssel, amelyet az online számlázód képes felismerni. A Billingo szerencsére minden segítséget megad neked ebben, így ha biztosra akarsz menni, használd te is a számlázáshoz.
Nincs még Billingo fiókod?
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...