Adóigazolvány nélkül gyakorlatilag ma már lehetetlen a hivatalos ügyek intézése, hiszen olyan alapokmánynak számít, mint a személyi igazolvány, a lakcímkártya vagy a TAJ kártya. Munkavállalás vagy hitelfelvétel esetén, illetve ha ingatlant, autót szeretnénk venni vagy eladni, biztosan be kell mutatnunk a kis szürke adókártyát. De mi a helyzet, ha elveszett vagy megsérült az adókártyánk? Hogyan igényelhetjük? Mennyi idő alatt készül el? Mennyibe kerül? Összegyűjtöttük a leghasznosabb tudnivalókat!
Az adókártya, az adóhivatal által kiállított hatósági igazolvány, amelyen a magánszemélyek tízszámjegyű adóazonosító jele található és igazolja, hogy az illetőt a NAV felvette az adózással kapcsolatos nyilvántartásába. Ez jogosít bennünket arra, hogy az adók megfizetése után hivatalos nettó jövedelmünkhöz jussunk.
Az adóazonosító jel kapcsán érdemes megjegyezni, hogy nem azonos az adószámmal. Természetes személyek kizárólag az adóazonosító jelet használják, adószám igénylése kizárólag a gazdasági tevékenységet folytatók (pl. egyéni vállalkozók, cégek stb.) számára szükséges.
Adókártyánkat ma már szinte minden hivatali ügyintézés során be kell mutatnunk, illetve az összes olyan esetben, amikor adóköteles jövedelemben részesülünk.
Pénzügyeink intézésénél biztosan kérni fogják az adókártyát és hitelfelvétel során is elengedhetetlen.
Amennyiben új munkát vállalunk, a munkaszerződés megkötésének feltétele, hogy rendelkezzünk adóigazolvánnyal.
Ha ingatlant vagy gépjárművet szeretnénk venni vagy értékesíteni, akkor is számíthatunk rá, hogy kérni fogják az adóigazolványt.
Az adókártya nagyjából személyi igazolvány méretű plasztik kártya, melyen az alábbi adatokat tüntetik fel:
Fontos tudni, hogy az adóigazolvány önálló dokumentumként nem használható, hanem a személyi igazolvánnyal és a lakcímkártyával együttesen érvényes.
Bár nem bizonyító erejű okirat, amennyiben elveszítjük a kártyát vagy ellopják, azt a rendőrségen azonnal jelenteni kell, megakadályozva a visszaéléseket.
Az adóigazolvány igénylése egyszerű folyamat: akár online, akár postai úton vagy személyesen is intézhetjük. Ha a leggyorsabb utat szeretnénk választani, akkor a NAV online ügyintézés a leghatékonyabb.
Az adóigazolványt Ügyfélkapun keresztül kérvényezhetjük, ehhez a 'T34-es nyomtatványt kell letölteni, kitölteni, majd elküldeni. Elég azokat az adatokat megadni, amelyek igénylőként ránk vonatkoznak, a többi rubrikát üresen kell hagyni.
Amennyiben postai úton szeretnénk kérvényezni a kártyát, a 'T34-es nyomtatványt két példányban kitöltve kell postáznunk a NAV-nak.
Személyes igénylésre a NAV ügyfélszolgálattal rendelkező kormányablakokban, úgynevezett NAV Pontokon van csak lehetőség. Fontos erre odafigyelni, mert Budapesten például nem minden hivatalban lehet adókártya ügyeket intézni.
Ha fővárosi vagy, akkor az alábbi kormányablakokba mehetsz:
Adókártyát igényelhetsz saját magad, de meghatalmazott és gyám is eljárhat az ügyben.
Az adókártya igénylése illetékmentes, amennyiben nem a mi hibánkból szükséges pótolni az okmányt:
3.000 forintos díjat kell azonban fizetni, ha a kártya cseréjére, pótlására a saját hibánkból van szükség, például:
Az összeget bankkártyával, banki átutalással, vagy készpénzes fizetéssel rendezhetjük a NAV ügyfélszolgálatán.
A NAV az igénylés beadását követő 15 napon belül elkészíti a kártyát, amit postai úton kapunk meg. Addig is, ha szükség lenne az igazolvány bemutatására, a NAV által kiállított adóazonosító jelünkről szóló ideiglenes igazolást használhatjuk.
Ha az adóigazolvány tulajdonosa meghal, akkor a NAV bevonja a kártyát. Ugyanez történik abban az esetben is, ha valaki véglegesen elhagyja az országot.
Amennyiben új adókártyát igénylünk, akkor a régit minden esetben le kell adni a NAV ügyfélszolgálatán. Ugyanez a helyzet akkor is, ha valahol adóigazolványt találunk.
Családi adókedvezmény igénybevételéhez a kisbabáknak is szüksége van adóigazolványra. Az újszülött adókártya kérdése azoban pofonegyszerű, a NAV ugyanis hivatalból elkészíti, tehát a szülőknek nem szükséges külön intézniük.
Fontos, hogy az adókártya egy olyan hatósági igazolvány, ami nélkülözhetetlen az ügyintézések során, ezért ha megrongálódik, elveszik, azonnal gondoskodni kell a pótlásáról.
A koronavírus járványnak köszönhetően ma már nagyon sok ügyet online is elintézhetünk, így az adóigazolvány pótlását is kérvényezhetjük elektronikus úton. Ráadásul bármikor, bárhonnan megtehetjük, ezzel rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg magunknak, hiszen nem kell órákat hivatali sorban állással töltenünk.
Ha vállalkozásod ügyeit is szeretnéd hatékonyan, online intézni, legyen szó számlázásról, céginformációról, pályázatfigyelésről, akkor regisztrálj a Billingóba!
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...