A cikk több mint 4 éve frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!
Egy egyéni cég alapítása számos előnnyel járhat az egyéni vállalkozók számára. A legfontosabb tudnivalókat Farkas Dezső céginformációs szakértő foglalta össze a Billingósoknak.
Egy egyéni cég alapítása számos előnnyel járhat az egyéni vállalkozók számára. A vállalkozóból lett cégtulajdonos a cégek nyilvánosságra vonatkozó szabályokat élvezheti, cége könnyen átalakítható más vállalkozássá és 2020 januárjától korlátolt felelősséggel is működhet.
Fogalmilag az egyéni cég az egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő természetes személy által alapított, jogi személyiséggel nem rendelkező jogalany, amely a cégnyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre.
Egyéni cég alapításához az alapító által aláírt, közjegyző által készített közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalt alapító okiratra van szükség. A későbbiekben ez lesz a cég alapokmánya, melynek szabályait az alapító tag – a jogszabályi keretek között maradva – szabadon állapítja meg.
A céget kizárólag egyéni vállalkozó hozhat létre, nem lehet jogelődje, így a jogutódlás sem lehetséges. Az egyéni cég jogerős bejegyzésével automatikusan törlődik a nyilvántartásból egyéni vállalkozása. Fontos viszont, hogy a cégalapítás nem teszi lejárttá az egyéni vállalkozóval szemben fennálló követeléseket!
Az egyéni cég jogképes, tehát jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat. A cégtörvény hatálya alá tartozik, törvényességi felügyeletét a cégbíróság látja el. Telephelyeket, fióktelepeket használhat, könyvvizsgálót jelölhet ki, cégvezetőt nevezhet ki. Ügyvezetését elláthatja a tulajdonos vagy a vezető tisztségviselő(k). Bármilyen gazdasági tevékenységet folytathat, amit törvény nem tilt vagy korlátoz. Korlátozás esetén a tevékenységet hatósági engedély beszerzésével folytathatja.
Az egyéni cég működhet korlátolt vagy korlátlan felelősség mellett egyaránt. A korlátlan felelősségű egyéni cég (ec.), illetve tulajdonosa nem lehet más gazdasági társaságban korlátlanul felelős tag. Korlátlan felelősséggel céget működtetni értelemszerűen több kockázattal jár, mint egy korlátolt felelősségű cég (kfc.) tulajdonosának lenni, mert előbbinél a tulajdonos a cég esetleges tartozásaiért teljes magánvagyonával is felel.
Az egyéni cég megszűnik:
Ahogy a fentiekből is látszik, egyéni céget alapítani csak egyéni vállalkozásból lehet. Ha szeretnéd még részletesebben is megismerni a jellemzőket, akkor Minden, amit tudnod kell az egyéni cégről cikkben elolvashatod, ezáltal teljes körű képet kaphatsz az egyéni cégről.
Folyamatosan emelkednek a céges banki költségek, melyek állandó nyomás alatt tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezt cs...
Korábban cégautót fenntartani anyagilag kifejezetten kedvező volt a magánhasználat költségeihez képest. Ma már ez nem feltétlenül van így, ezért lehet, hogy saj...
A számlák kiállítása még csak a kezdete az üzleti folyamatoknak. Az igazi kérdés az, hogy a teljesítések után mikor és hogyan érkezik meg a pénz. A kintlévősége...
A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0%-os kamatozású hitellel segíti a vállalkozások technológiai fejlesztését és versenyképességük növelését. A kedvezményes h...
A vállalkozásod pénzügyei valószínűleg az elsődleges figyelmedet élvezik, de ettől még magánemberként is lehetnek olyan céljaid, amelyekhez a bank pénzére van s...
A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan...