Külföldön szinte már trend, Magyarországon pedig nő annak népszerűsége, hogy felsővezetők egy pont után egyéni vállalkozóként folytatják tovább a karrierjüket. Lehet ennek oka egy gyermekvállalás vagy profilváltás is, de sokszor a kiégett vezetők jönnek rá, hogy a vállalkozás akár a karrierjük felsőfoka is lehet.
Ahogy korábbi, burnoutról szóló cikkünkben írtuk, ha a kiégést nem orvosolják, a következő munkát is felemészti, legyen az akár egy másik pozíció, akár egy saját vállalkozás. Akik a rendbetételt megelőzően ugranak bele az egyéni vállalkozásba, Csatlós Csilla burnout-szakértő coach szerint elbuknak, akik viszont egészségesen vágnak bele ex-felsővezetőként a vállalkozásba, többnyire sikeresek lesznek, és ez egyáltalán nem jelent visszalépést.
Hiszen a vezető korábbi tapasztalatait kamatoztatni tudja e téren, lehet belőle coach, tanácsadó, előadhatja tapasztalatait más cégeknek. Egy külső szabadúszó ugyanis sokszor be tudja emelni az out of the box szemléletet, és olyan jelenségre is rámutathat cégen belül, amelyet a vezetőség nem figyelt meg. Egyre több sikeres történetet hallani a váltásról, ebből is látszik, sokakat érint a téma.
Azt azonban látni kell, hogy az egyéni vállalkozás más lehetőségeket és buktatókat rejthet magában, mint egy vezetői pozíció. A felsővezetők egy része igyekszik egy-egy projekt részköltségein faragni, majd amikor ugyanezen folyamatokat szabadúszóként viszi véghez, már megérti, mi miért kerül annyiba, amennyi az ára. Egyéni vállalkozói pozícióban már kevésbé gondolja, hogy a folyamatok túl drágák.
A felsővezetőnek természetes, hogy van körülötte egy team, az egyéni vállalkozó azonban általában a saját maga mindenese, főként a biznisz elején. Marketinges, beszerző, értékesítő, PR-os, könyvelő, panaszkezelő egyszerre. Nem elég jónak lennie a szakmában, a jelenléte is kell az összes fronton. Persze kiszervezhetők a feladatok, amely óriási segítség (főleg, ha a csapatok folyamatait automatizálják), de például induló mikrovállalkozás esetében a delegálás nagy luxus.
Egyszerűsítenéd a folyamataid? Használd a Billingót, és egy csomó terhet leveszel a saját válladról!
Érdekelnek a részletek >>
Van, hogy 0-ról kell újrakezdeni
Nehéz lehet még az áttérésnél, hogy a strukturáltságot megteremtse az újonnan váltó. A feszesre tervezett vezetői naptárat egyéni vállalkozóira kell szabni, és pihenőidőket is érdemes majd beiktatni.
Az álomváltás, ha a vezető a csúcson folytathatná egyéni vállalkozóként, de ez nincs mindig így. Fel kell készülni arra, hogy szabadúszóként a ranglétrát újra alulról kell majd végig járni. Pláne, ha a Békéssy Olga által felvázolt, Magyarországon legjellemzőbb helyzet áll fenn: amikor hétfőről keddre vált valaki tökéletesen más szakmára, mondjuk közgazdászból lesz virágárus. Ilyenkor óriási a váltás, az “itt is legyek valaki” szintet megugrani ebben az esetben különösen nehéz, így rendkívül sok türelmet érdemes erre az időre elraktározni.
A vezető pozícióban szerzett kapcsolati háló óriási segítség lesz az egyéni vállalkozónak, mindig tudni fogja, kit hívjon fel, aki valós időben segít megoldani a problémáját.
A legfontosabb szabály: ha kiégés miatt váltasz, ne ugorj ki, amíg nem hoztad rendbe magad, a hirtelen váltás nem mindig kifizetődő. Érdemes előkészíteni a terepet, kezdd kicsiben az indulásod. Foglalkozz az új biznisszel először a vezetői pozíciód mellett esténként vagy 1-2 órát hétvégén. El tudsz menni félállásba is, ha pedig már ki tudod termelni a megélhetésed, mehet a teljes váltás.
Az irányított szabadidő sokszor több kárt okoz, mint hasznot, de fontos beiktatnod a pihenést, és tenned a kiégés ellen, akár segítővel közösen. Ez borzasztóan fontos, mert egyedül sokszor nem lehet menedzselni ennyi változást, és elfelejtesz töltődni. A vállalkozás akkor működik majd jól, ha tudsz benne pihenni.
A fokozatos váltás során könnyebb felmérni, hogy az általad választott piac mennyire telített, van-e kereslet a portékádra és ha igen, mekkora. Egyedül nem tudsz egy teljes piackutatást levezényelni két félállás közt, de egy alapozást minden további nélkül megtehetsz. Keress rá a fontos kulcsszavakra és nézd meg, hány cég alkot a választott területeden. Monitorozd a cégeket a Billingo Céginfóval, majd nézd meg, mekkora a követőtáboruk a social media felületeiken, ki a célcsoportjuk. Tisztázd magadban, te helyi, országos vagy nemzetközi piacra törnél be, és ha megtaláltad a helyed, tedd meg az első lépéseid.
Ha a vállalkozásod adminisztrációjában és a számlázásban szeretnél modern, digitalizált segítséget kapni, ráadásul egy helyen tudni a vállalkozástámogató eszközeid, tudunk egy jó helyet számodra az online térben. ;)
Szétnézek a Billingo ajánlatai közt. >>
Ha gyorsan néznéd végig, mi hogyan működik a Billingónál, vagy úgy érzed, még nem használod ki eléggé az oldalt, rövid, a jogszabályi változásokat és más trendeket lekövető Youtube videóinkból is tájékozódhatsz.
Megnézem a Billingo Youtube csatornát. >>
Folyamatosan emelkednek a céges banki költségek, melyek állandó nyomás alatt tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezt cs...
Korábban cégautót fenntartani anyagilag kifejezetten kedvező volt a magánhasználat költségeihez képest. Ma már ez nem feltétlenül van így, ezért lehet, hogy saj...
A számlák kiállítása még csak a kezdete az üzleti folyamatoknak. Az igazi kérdés az, hogy a teljesítések után mikor és hogyan érkezik meg a pénz. A kintlévősége...
A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0%-os kamatozású hitellel segíti a vállalkozások technológiai fejlesztését és versenyképességük növelését. A kedvezményes h...
A vállalkozásod pénzügyei valószínűleg az elsődleges figyelmedet élvezik, de ettől még magánemberként is lehetnek olyan céljaid, amelyekhez a bank pénzére van s...
A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan...