CompoBot olyan, mint egy szuperhős apró, de erős segítsége, és végül is nem állunk messze az igazságtól. A robotika elvei alapján készült szupermodern, letisztult eszköz bármelyik irodában, iskolában jól mutat. Funkciója hiánypótló, hiszen a beltéri komposztálást emeli magasabb szintre úgy, hogy a folyamat szagtalan, az eszköz pedig valóban hasznos és dekoratív. Nem csak a tanyák kiváltsága tehát a fenntartható komposztálás, Pancsa Emesének köszönhetően bárki megteheti nagyban is. Interjú a fejlesztő formatervezővel, aki itthon és a nemzetközi piactéren is elismert szakember.
Megtisztelő a visszajelzés. Az október valóban sok külföldi bemutatkozási lehetőséget hozott, amiről büszkén meséltünk. Azt remélem, ez itthon is tovább növeli a vállalati érdeklődést. A hazai partnerkapcsolatok tették lehetővé az említett lehetőségeket, ezért inkább egy egymásra épülésként tekintünk erre az időszakra.
Azt tapasztaljuk, hogy a körforgásos gazdasági átállást, a fenntarthatósági törekvéseket támogató szolgáltatásunk valódi értéket ad a munkavállalók számára. Egyre többen élnek a lehetőséggel, hogy velünk együtt hozzanak létre talajregeneráló tápanyagot, és mindeközben játszva tanuljunk együtt.
Rengeteg energiát teszünk abba, hogy CompoBot, a mi komposztáló séfünk – szolgáltatásunk központi eleme – minél kevesebb energiát használjon. A műszaki megoldásokban kiemelt szerepe van a magas minőségű tápanyag alacsony energia ráfordítással történő előállításának. A modernsége így tudja a misszió szempontjából a lehető legautentikusabb technológiai megoldást hozni.
A fejlesztés talán sosem fog véget érni. Folyamatosan tanulunk, megfigyelünk, igyekszünk értéket növelni mind szolgáltatási, mind eszköz oldalon. A szakma nyitott és támogató hozzáállása pedig ezt lehetőségekkel támogatja. Sok választ akkor tudunk megtalálni, amikor azt a felhasználók száma és a kitelepített eszközök mennyisége lehetővé teszi. Ez a lépés vár most ránk. Hamarosan új megoldással érkezünk, amivel a szolgáltatási folyamatokról tudunk majd nagyon hasznos tapasztalatot gyűjteni.
Igen. A rövid választ örömmel fejtem ki több szempontból is. Egyrészt nagyon meghatározó a piaci környezet és a korábbi tapasztalatok, és mindezt árnyalja a szektor. Úgy tudom, a fenntarthatósági területen van a legtöbb elismert női vállalkozó. Abban azonban jelentős különbségeket látok az itthoni szereplők és a kiállításokon megismert nemzetközi képviselők között, hogy milyen élethelyzetben és milyen szintre sikerült eljutniuk az ötletükkel. Azt gondolom, kétoldalú a kérdés, mert bár számos remek és előnyös lehetőség elérhető itthon is a női vállalkozók számára, éppoly mértékben kapcsolódik sok sztereotípia is a kevesebb szereplő miatt.
Hálásan, fáradtan, olykor frusztráltan. Sok olyan nyilvánvaló kihívásban osztozom nemtől függetlenül a vállalkozó társakkal, amelyek nektek is rezonálhatnak. Egy új szolgáltatás bevezetésén dolgozunk. Ennek olyan hardware eleme is van, amit itthon, ökoetikus elvek mentén gyártunk. fontos, hogy vigyázzunk a csapatunkra, mégis a nyomásban sokszor túlterheljük őket, amiben a felelősség az enyém. Ezeket az egyensúlyi kihívásokat szeretném a lehető legjobban csinálni, miközben a növekedést is támogatom, mivel a misszió hajt előre és a fogadó közönség. A felhasználói nyitottság pedig inspirál is ebbe az irányba.
Nyilván. Mindig vacilálok, ha ezt a kérdést felteszik nekem. Amikor “tollat ragadok”, annyi pozitív példa eszembe jut, hogy végül ezt a kérdéskört sosem tudom megfelelően kezelni. Azt gondolom, a nehézségek és aztán az esélyegyenlőség okán adódó egyenlítő lehetőségek megélése mindenki saját érték iránytűje szerint arányában változik.
Érzem, hogy nem egyértelműen válaszolok a kérdésre. Sok női vállalkozóval nyitottuk már ki ezt a kérdést, és valahogy mindig az önismerethez jutunk vissza. Akik jól tudnak reflektálni önmagunkra, azok egészséges egyensúlyban tudnak létezni a “női vállalkozó” léttel. Én is ezt az egyensúlyt keresem magamban és a világban, azt, ami nekem autentikus.
Az egyetemi mentoraim, akik ajánlólevelekkel segítettek hozzá a nemzetközi ösztöndíjhoz Hollandiába. Ott kezdtem el a technológiai fejlesztés alapozását és a prototipizálást.
A Design Terminál mentorprogramja, akik lehetőséget adtak nekem friss diplomás designerként, hogy az ötletemet üzleti kontextusba helyezhessem, és abban megvizsgálva stratégiát alkothassak.
Elkötelezett és nyitott fiatalokkal együtt dolgozva csapatot tudtunk építeni az ügy, a misszió támogatására.
A csapatunk, az ő alázatukból és szorgalmukból sokat lehet meríteni. Legalább ennyire meghatározóak az ügyfél visszajelzések és igények, amikor velünk és értünk ötletelnek. Nem utolsósorban pedig sok nemzetközi példa is áll előttem vállalkozás építés, vállalkozói minőségek, értékek tekintetében, amikhez örömmel igazodom, és amihez szeretnék felnőni.
Talán nem leplek meg titeket, hogy a természetjárás az elsők között szerepel. Múlt hétvégén egy pilot projekt látogatást egy Plitvicei tavi kirándulással kötöttem össze, és csak néztem a sok boldog fát, teljesen bezsongtam. A hétköznapokban ez sok kis apróságból is összeadódik az olvasástól, egy jó podcasten vagy a kutyámmal való játékon át egy társasjátékos baráti estéig.
A CTO-nk, Máté, a legváratlanabb helyzetekben az alábbi családi mondással szokott bátorítani vagy épp szórakoztatni minket: “Hittel és meggyőződéssel!” Ez már csak azért is illeszkedik a kérdéshez, mert ez a két érzelem tényleg átjárja és hajtja előre a csapatot: úgy érezzük, hogy jó dolgot csinálunk, és jó úton haladunk. Hálás projekt, mert látod, hogy olyan értéket képvisel, ami túlmutat rajtunk. Megvan az eszköz készletünk, hogy létrehozzuk és működtessük. Ha városi komposztálás, akkor Compocity.
Validáció. Mielőbb mérjétek vissza kérlek, és alakítsátok a törekvéseiteket célokká. Amikor megtaláljátok az értékajánlat finomításával azt, amit a célközönségetek valóban igényel, az olyan töltést és kitartást fog adni, hogy meg is tudjátok majd valósítani.
Már 10 éve részese a magyar vállalkozások életének a Billingo online számlázó, ami most ünnepli megalapításának 10. évfordulóját. A cég elsősorban a mikro-, kis...
A Joint Venture Szövetség immár harmadik alkalommal rendezte meg a Companies for the Future Award gálát, ahol idén Besztró Szabolcs, a Billingo Operatív és Stra...
A magyar vállalkozások többsége szerint az MI időt és energiát spórol a cégeknek. A mesterséges intelligencia üzleti célú használatára már Magyarországon is ...
Itt a nagy leleplezés: a Billingo háza táján óriási fejlesztések folynak a háttérben, amely nemcsak a számlázást helyezi új alapokra. Vezérigazgatónk, Sárospata...
Gőzerővel dolgozunk azon, hogy az átalányadózók év végi hajrája könnyebb legyen. Az utolsó negyedév sosem egyszerű egy vállalkozónak, de mi igyekeztünk azzá ten...
Óriási szükség van arra, hogy a vállalkozások előre tervezzenek, gyorsan és hatékonyan tudjanak reagálni a változásokra. A marketing területére különösen igaz e...