2022 szeptemberétől sok vállalkozó számára kevésbé lett vonzó a kisadózó vállalkozások tételes adója, egyébként is meglehetősen megvágták azok körét, akik választhatják a katát. Azért nem kell teljesen megfeledkeznünk róla, akad még bőven szakma, amelyek képviselői számára tökéletesen megfelelő a kata adózás. 2022 szeptember elsejétől a régi katát megszűntnek tekinthetjük, az új kata tv. pedig sok változással ugyan, de egy szűkebb réteg számára betöltheti a keletkezett űrt. Hogy mik ezek a változások, milyen feltételekkel léphetsz ebbe a világba, és kinek a legideálisabb a kata adózás, megtudhatod cikkünkből.
Az adóhatóság nyilvántartása szerint 2022. szeptemberében közel 450 ezer katás katás közül nagyságrendileg 250 ezren váltottak átalányadózásra. Nézzük meg, mi változott szeptemberben a márciushoz képest, ki választhatta akkor, és ki ma a kisadózó vállalkozások tételes adóját, és milyen Billingo újítások állnak mögötted - legyen szó bármilyen adózási formáról.
A kata lényegében átalányadó. A kata adózás népszerűsége folyamatosan nőtt még 2022 első felében is, ami egyáltalán nem csoda, hiszen a kisadózó havi fix összegű adóval a vállalkozásból származó összes jövedelmét leadózhatta.
Kisadózó maga az egyéni vállalkozó, a katás betéti társaság, közkereseti társaság, ügyvédi iroda tevékenységében közreműködő tag lehetett - ez ugye az egyik legsarkosabb változás, szeptembertől ugyanis csak és kizárólag az a főállású egyéni vállalkozó lehet katás, aki magánszemélyeknek számláz (a taxisok az egyedüli kivételek).
Iparűzési adót a katás vállalkozó is köteles fizetni.
Fontos még tudnod, hogy Kft. nem katázhatott se régen, se most, az új kata-tv esetén sem. 2022 Szeptembertől pedig annyit jegyezz meg: ha taxis, vagy főállású egyéni vállalkozó vagy, aki csak magánszemélyeknek számláz, választhatod a katát, egyéb esetben nem.
A Kata tv. meghatároz egy bevételhatárt, amelynek túllépése esetén plusz adót kell fizetni. Teljesen más konstrukció a kettő, de a régi katában ez az összeg megegyezett az alanyi adómentes keret összegével, mindkettő egymástól függetlenül 12 millió forint volt. Az AAM keret megmaradt 12 milliónak, ám a kata keret egy pozitív változása, hogy a keretét 12-ről 18 millió forintra növelték.
Először nézd meg, hogy a naptári évben hány hónapra kellett fix összegű adót - tételes adót - fizetned. A hónapok számát ezután szorozd meg 1,5 millió forinttal. Így megkapod a bevételhatárt, ami jelenleg teljes évre 18 millió forint.
Ezért elsősorban akkor éri meg Neked a kata, ha nem léped át a bevételi határt.
Ha meghaladod a felső plafont, akkor is tovább katázhatsz, a többi adózási formával ellentétben nem sorolnak át máshová. Persze más fizetési szabályok vonatkoznak rád az átlépést követően. Ebben az esetben a bevételhatár feletti összeg után 40%-os különadót kell fizetni. Tehát érdemes mérlegelni, hogy például 25 millió forint bevétel esetén érdemes-e a katát választani.
A kata adózási forma akkor éri meg legjobban, ha kevés költséggel dolgozol. A katánál ugyanis nem lehet elszámolni a költségeket. Így a katázás jó választás lehet, ha szellemi tevékenységet folytatsz (pl. tanácsadóknak, kreatív munkát végzőknek, oktatóknak), vagy szolgáltatást értékesítesz.
Így számítsd ki katás vállalkozásod költségeit >>
Ha még nincs vállalkozásod, először nézz utána a feltételeknek! Amennyiben céget vagy egyéni vállalkozást indítasz, nem árt előtte könyvelővel, adótanácsadóval konzultálnod. Átbeszélni, hogy melyik a legkedvezőbb adózási forma számodra.
Régen ugyan azzal csináltak nagy reklámot a katának, hogy könyvelő nélkül is fantasztikusan boldogulsz majd, mi és könyvelő szakértőink is azt tanácsoljuk, állj kapcsolatban könyvelővel katázás és átalányadózás esetében is. Nem lehetetlen egyedül megoldani a vállalkozói mindennapokat és a zárásokat, bevallások készítését, de sokat könnyítesz a munkádon egy könyvelői együttműködéssel.
Könyvelővel gyakorlatilag nullára csökkented a hibázási és bírságbegyűjtési lehetőségeid. Figyelj oda - ha a NAV bírságol, az nem áll meg ötszámjegyű összegnél, és nem is igazán kidumálható a helyzeted azzal, hogy “hát, én ezt nem is tudtam.”
Annak is érdemes utánajárni, hogy a választott tevékenységi körökhöz szükséges lehet-e valamilyen plusz engedély vagy képesítés.
Emellett az is fontos kérdés, hogy áfás vállalkozásként kívánsz működni, vagy alanyi adómentességet választasz.
Egyéni vállalkozást indítanál? Kattints a részletekért! >>
Induló vállalkozásként azonnal választható a kata adózás, amennyiben nincs kizáró körülmény.
Amennyiben már működő vállalkozásként döntesz a kata mellett, a kata adózásra való áttérést a NAV-nál kell bejelenteni a rendszeresített formanyomtatvány kitöltésével. Ezt vagy az ONYA-n vagy az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) programmal töltheted ki és küldheted be elektronikusan. Az ÁNYK és a formanyomtatvány a NAV honlapjáról tölthető le.
Ha már szerepelsz az egyéni vállalkozók nyilvántartásban a szükséges nyomtatvány a 'T101E lesz, melynek „A03”-as lapján a 15. sort kell megfelelően kitölteni.
Egyéni cégként, Kkt.-ként, Bt.-ként, ügyvédi irodaként 2022. szeptemberétől már nem lehetsz katás. :(
Amennyiben az adóhatóság elfogadja a kérelmedet, Ügyfélkapus tárhelyedre értesítést küld a következőkről:
Kérd le a törzsadat-nyilvántartást az Ügyfélkapudba bejelentkezve. Ebből megtudhatod, hogy a NAV katásként tart-e nyilván.
Illetve későbbiekben ha lekérsz egy adószámlát az „E-bev” szolgáltatás keretében, akkor láthatod, hogy a NAV kata adónemre könyvelt-e tételes adót. Amennyiben nem, akkor a bejelentést vélhetően hibásan nyújtottad be.
De akkor sincs probléma. Lehetőséged van a hibásan beadott formanyomtatvány utólagos javítására. A javított bejelentés alapján a katás státusz az eredeti bejelentés beküldését követő hónap első napjától kezdődik.
Abban az esetben, ha a bejelentett adatokban változás történik – kivéve a lakcím változást – azt be kell jelenteni az adóhatóság felé. Ekkor a NAV újabb tájékoztató levelet küld a megváltozott adatokkal.
A tételes adó mértéke, mivel mindenki csak főállásban katázhat, az új kata-törvényben egységesen 50 000 forint lett, és nem választható a régi opcionális 75.000 Ft sem. Illetve nincs már lehetőség a mellékállásúként, nyugdíjasként és nappali tagozatos hallgatóként katázni, akik korábban 25 ezer forintot fizettek csak. A tételes adót a tárgyhónapot követő hónap 12-ével kell befizetni, ez nem változott. Abban az esetben is, ha az adott hónapban mindössze 1 napot működött a vállalkozás katásként. Pontosabban a vállalkozó, 2022 szeptemberétől ugyanis a kata a korábbi kisadózó vállalkozások tételes adója helyett kisadózó vállalkozók tételes adója néven fut. Nüansznyi a változás, viszont a megnevezés utal rá, hogy 2022-től már csak főállású e.v. katázhat, aki magánszemélyeknek számláz.
Az iparűzési adó mértéke és fizetése – választhatsz!
1. Illetékes önkormányzat által megállapított adómérték szerinti iparűzési adó fizetése
Az adó mértékét a települési önkormányzat határozza meg, de a helyi adó törvény szerint maximális mértéke 2% lehet.
A főszabály szerinti elszámolás pedig ezen képlet alapján valósul meg:
Árbevétel – Anyagköltség – Eladott áruk beszerzési értéke – Alvállalkozók = Adóalap
Ebben az esetben minden adóévről bevallást kell készíteni, és a tárgyévet követő május 31-ig eljuttatni az önkormányzathoz.
2. Egyszerűsített sávos iparűzési adó
2023-tól került bevezetésre egy új egyszerűsített sávos adóalap megállapítási módszer, ami nagyban hasonlít a katások régi úgynevezett tételes IPA-jához, csak ezt most bármely kisvállalkozás választhatja, ha belefér a meghatározott árbevétel-keretbe. Az alábbi három sávot különböztetjük meg:
12 millió Ft alatti árbevétellel rendelkező vállalkozások:
önkormányzatonként 2.500.000 Ft x 2% = 50.000 Ft/év
12-18 millió Ft közötti árbevétellel rendelkező vállalkozások:
önkormányzatonként 6.000.000 Ft x 2% = 120.000 Ft/év
18-25 millió Ft közötti árbevétellel rendelkező vállalkozások, vagy 18-120 millió Ft közötti kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végzők:
önkormányzatonként 8.500.000 Ft x 2% = 170.000 Ft/év
Természetesen ahol alacsonyabb az IPA mértéke, ott nem 2%-kal kell szorozni, hanem az aktuális adómértékkel.
Ennél a módszernél a 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan kell kiszámítani a bevételt.
Ezt a sávos módszert én egyébként tipikusan csak annak ajánlom, aki biztosan tudja, hogy 2.500.000 Ft felett lesz az árbevétele, és nem nagyon lesz anyagjellegű költsége. Akinek pedig sok az anyagjellegű költsége, ott mindenképpen matekozni kell mielőtt ezt a módszert választjuk! Vagy, ha induló vállalkozó vagy, akkor jó megoldás lehet még, hogy majd az első éves tényleges számadataid alapján, következő évben már könnyebben el lehet dönteni, hogy neked ez jó lehet-e.
Az új katás vállalkozókat, akik 2022. október 15-ig visszakérték a saját tételes katás IPA módszerüket, 2023. elején automatikusan átsorolták ezen új módszer alá, tehát nekik nem is kellett bejelentkezni ezen új módszer alá.
Ennél a módszernél néhány kivételtől eltekintve nem kell bevallást beadni.
Az éves adó ebben az esetben egy összegben május 31-ig fizetendő, míg a főszabály szerint elszámolóknál továbbra is két egyenlő részletben fizetendő minden év március 15-ig és szeptember 15-ig.
Ha az adott önkormányzatnál van is mentességi határ, az ezen módszert választók azzal már nem élhetnek úgy mint régen a katások, akik anno január 15-ig egy mentesítő bevallás beküldésével akár ki tudták nullázni a fix adójukat.
A kamarai hozzájárulás éves díja 5000 Ft, melyet március 31-ig kell befizetni. A kezdés évében pedig a vállalkozás hatósági nyilvántartásba vételétől számított 5 napon belül esedékes.
A kamarai hozzájárulásról itt írtunk részletesebben >>
Nem kell fizetned:
Igen, és ebben az esetben a rád hárított áfát az Áfa törvény alapján le is vonhatod, ha arra jogosult vagy.
Sokszor merül fel a kérdés, hogy Áfa-körbe tartozó katás vállalkozás esetében a nettó vagy a bruttó összeget kell figyelembe venni a bevételi értékhatárnál. Az áfa nem minősül bevételnek, így nettó (áfa nélküli) bevétellel lehet kalkulálni.
A korábbi katázás során elengedhetetlen volt, hogy a számlákon minden esetben feltüntesd, hogy „KISADÓZÓ”. Ennek elmulasztása jelentős összegű bírságot vonhatott maga után. 2022. szeptember 1-jétől már sem az új-katásoknak, sem az átalányadózó egyéni vállalkozóknak nem kell feltüntetni a számláin az adózási módjukra való utalást. A Billingónál például automatikusan kivettük ezt a lehetőséget a számláidról, így ezzel nálunk nem is kell foglalkoznod.
Ez bizony nem vicc! A mulasztásokat a NAV mulasztási bírsággal szankcionálhatja.
A bevételi nyilvántartást ráadásul nem csak pontosan kell vezetned, hanem meg is kell őrizned a számlákkal és bizonylatokkal együtta kiállítás adóévét követő 5. naptári év végéig. Ez régi és új katánál is törvényszerű.
A bevételi nyilvántartás az alábbi kötelező adatokat tartalmazza:
Bevételi nyilvántartásodat könnyedén vezetheted például Excel-ben. Emellett hasznos táblázatokat tölthetsz le az internetről ingyen. Viszont, ha sokat számlázol, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy tehetnéd még gyorsabbá, kényelmesebbé a bevételi nyilvántartás vezetését. Ebben rengeteget segíthet a Billingo!
FONTOS: Önmagában, hogy a számláid megtalálhatóak a Billingóban még NEM elegendő, azzal NEM tudod kiváltani a bevételi nyilvántartás vezetését!!! Tehát minden esetben töltsd le valamilyen adatformában az adott időszaki adataidat, és rendezd őket egy bevételi nyilvántartásnak megfelelő táblázatba.
A kata bevételi nyilvántartás vezetése gyerekjáték, ha jól csinálod >>
A kata adóbevallás leadási határideje az adózási évet követő év február 25-e. Eddig kell eljuttatnod a NAV-hoz.
Ennek időpontja csak abban az esetben változik, ha megszűnik a katás adózás, ebben az esetben 30 napon belül kell beadni a kata bevallást.
A bevallásban a megszerzett bevételt kell feltüntetni.
Amennyiben bevételed meghaladta a Kata tv-ben meghatározott értékhatárt (lásd korábban), akkor a plusz adót is szerepeltetni kell a bevallásban. Ezt február 25-ig meg is kell fizetni.
A bevallás az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) is elérhető.
Ez az újítás lehetővé teszi, hogy a kitöltőprogramot és annak keretprogramját ne kelljen mindig frissíteni.
A bevallást a webes felületen töltheted ki, tárolhatod és nyújthatod be.
A rendszer elektronikus azonosítást követően használható, a nyomtatványokon nincs szükség az azonosító adatok megadására.
Alanyi adómentes egyéni vállalkozóként
Áfa-körbe tartozó katás vállalkozóként
A tételek és határidők azonosak az alanyi adómentes egyéni vállalkozóéval. Ezen felül Áfa bevallási és fizetési kötelezettség terhel. Ennek gyakorisága lehet havi, negyedéves vagy éves, amelyet az Áfa tv. határoz meg. A bevallás beadásának és az ÁFA befizetésének határideje mindig időszakot követő hó 20. (éves áfások esetén pedig február 25.).
A 2023-ban életbe lépő szabályokról Böröczki Zsuzsi írt a Billingo blogban.
Kata alanyiság a megszűnés évében és az azt követő 12 hónap során nem választható újra.
A kata alól bármikor kijelentkezhetsz. Ezt jelezned kell a NAV felé.
Melyik nyomtatvány benyújtásával léphetsz ki a kata adózásból?
A katás státusz a bejelentés hónapjának utolsó napjával szűnik meg.
A megszűnést követő 30 napon belül be kell nyújtanod a záró kata bevallásodat.
Iparűzési adóban attól függően van teendő, hogy megszűnik-e az egyéni vállalkozó vagy csak egyszerűen adózási módot vált. Utóbbi esetben értelemszerűen a választásának megfelelően ugyanúgy jár el továbbra is, ahogyan eddig.
Megszűnik a kata státuszod? Így számítsd ki a bevételt >>
A 2020-as év fontos esztendő volt a katás vállalkozások számlázása szempontjából. Az online adatszolgáltatási kötelezettség 2020. július 1-je előtt csak azokat érintette, akik belföldi adóalanyok részére min. 100 000 Ft áfatartalmat elérő, vagy azt meghaladó számlát állítottak ki. A jogszabály pedig olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy 1 év alatt 200-250 milliárd forint plusz bevételt generált a költségvetés számára.
A katás vállalkozások jelentős része alanyi adómentességet választ. Emiatt a vevők felé áfát nem számítanak fel, így rájuk többségében nem vonatkozott az adatszolgáltatási kötelezettség.
2020. július 1-jétől azonban már a katásokat is adatszolgáltatási kötelezettség terheli a más belföldi adóalanynak kiállított számlák esetén, akkor is, ha azok nem tartalmaznak áfát. 2021. január 4-től pedig minden – így a magánszemélyek részére kiállított – számlát is be kell küldeni a NAV-nak. Ez nem változott azóta sem.
Vállalkozóként továbbra is lehetőséged lesz mind számlázó programmal, mind a nyomdai úton előállított számlanyomtatvány segítségével kiállítani a számláidat. Azonban a kézi számlatömb használata olyan plusz adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra, hogy mindenképp érdemes elgondolkodni a váltáson, ha szeretnénk időt és energiát spórolni. Nem beszélve arról, hogy a Billingo direkt a szeptemberi változásokra reagálva megújult kata-asszisztensével mennyire egyszerű naprakészen tartanod az adminisztrációd.
Hiába töltesz ugyanis hosszú időt a számlák körmölésével, nem úszod meg, hogy bekapcsold számítógépedet, telefonodat vagy tabletedet. A kézi számlatömbből kiállított számlákat ugyanis egyesével, manuálisan kell feltöltened a NAV Online Számla webes rendszerén keresztül. Erre maximum 4 naptári nap áll rendelkezésre. Ha a számlában felszámított áfa eléri, vagy meghaladja az 500 000 Ft-ot, akkor pedig csak 1 nap áll rendelkezésedre.
Tehát jól látszik, hogy nem sok értelme van a kézi számlázásnak. Csak plusz munka van vele.
Ráadásul az adatszolgáltatás elmulasztása vagy hibás beküldése miatt magánszemély (egyéni vállalkozó) esetében akár 200 000 Ft mulasztási bírság is kiszabható. Ezért érdemes minden egyes számlánál ellenőrizni, hogy sikeres volt-e a beküldés.
Sőt, azonnali visszajelzést kapsz a beküldés sikeréről is. Ehhez csupán néhány perces művelettel össze kell kötnöd a Billingót az Online Számla rendszerével az Ügyfélkapun keresztül.
Ettől kezdve a Billingo monitorozza a kiállított számlákat, és az adatszolgáltatásra kötelezett dokumentumokat azonnal be is küldi a NAV részére.
Vállalkozásod felelőssége, hogy a számlák határidőn belül és hibátlanul legyenek beküldve a NAV részére. A manuális adatfeltöltés sokkal rizikósabb, nagyobb a hibalehetőség.
A Billingóval nem csak gyorsabb, kényelmesebb és olcsóbb a számlázás. Mivel a rendszer automatikusan továbbítja az adatszolgáltatásra kötelezett számlákat a NAV rendszerébe, emiatt megkímél a felesleges stressztől is.
A kiállított számlák mellett színes, látványos ikonok adnak visszajelzést, hogy a beküldés sikeres volt-e, ha nem, mi volt a hiba oka, és mi a teendő.
Minden régi katás vállalkozásnak érdemes volt számolnia, hogy az aktuális szabályoknak megfelelően melyik adózási forma éri meg legjobban. Viszont általánosságban elmondható, hogy még mindig az új kata a legelőnyösebb adózási mód. Viszont aki már nem tud katázni (mert számláz adóalanyoknak is vagy mert nem tud főállású EV lenni), annak ökölszabályként valószínűleg az átalányadózás lesz az irány. Ezt átalányadó kalkulátorunkkal könnyen kiszámolhatod magad is.
Számlázz Te is megbízhatóan, egyszerűen és szupergyorsan a Billingóval!
Elsősorban az egyszerűsége és tervezhetősége, valamint kedvező mértéke, hiszen a tételes adó megfizetésével a vállalkozást érintő összes adó kiváltható, az IPA-n kívül.
Kisadózóként kis összegű nyugdíjra számíthatsz.
A Kata keret (nettó 18 millió Ft) átlépése után 40% adó terhel.
De, lehetsz, viszont a 18 millió forint felett bevétel után 40%-os adót kell bevallani és befizetni.
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...