Mikor kell benyújtanod a kata bevallást? Elkészítheted önállóan is, vagy mindenképpen szükséges könyvelő segítsége? Hová, mit kell írnod? Hogyan kell beküldened? Hasznos tudnivalók katásoknak.
Katás vállalkozóként az adózási évet követő év február 25-ig kell elkészítened és benyújtanod adóbevallásodat a NAV-nak.
A február 25-i határidő csak abban az esetben módosul, ha megszűnik a kata adózás. Ilyenkor ugyanis 30 nap áll rendelkezésedre.
Billingo kiegészítés: 2022. júliusában fogadták el az új kata-törvényt, amely villámgyorsan, szeptember 1-jén már életbe is lépett. Százezreknek kellett évet zárnia vállalkozóként, és nyilatkoznia arról, milyen adózási formát választ a továbbiakban. Katázni már csak kevesen katázhatnak a megváltozott szabályok miatt, de az új katába nekik is be kellett "jelentkezni", a régi katás évet lezárni, nyilatkozni a továbbiakról, és a tételes iparűzési adófizetési kötelezettség alá szeptembertől is be kell jelentkezni. Október 15-ig van utóbbira lehetőség.
Augusztus 31-én megszűnik az addig ismert kata, ezért a kata záróbevallást minden egyes addigi katásnak be kell nyújtania legalább október 30-ig, függetlenül attól, milyen adózási formát választ később. Ha a továbbiakban is katás marad a vállalkozó, szintén (2023.) február 25-ig kell beadnia a kata bevallását, a 2022. szeptembertől decemberig terjedő időszak pedig különálló bevallásban szerepel majd.
A nyilatkozatban az adóév során összesen megszerzett bevételedet kell feltüntetned.
Ha bevételed meghaladta a Kata tv-ben meghatározott összeghatárt, akkor a bevallásban 40%-os különadót is szerepeltetni kell. Ezt február 25-ig meg kell fizetni.
Amennyiben valamely partneredtől a naptári évben 1 millió forintnál több bevételt realizáltál, akkor:
is fel kell tüntetni a bevallásban.
A bevallást akkor is be kell nyújtani, ha év közben nem keletkezett bevételed. Ekkor nulla forint bevételt kell bevallanod .
A bevételi összeghatár naptári évre 12 millió forint. Azonban az említett összeghatár nem minden esetben 12 millió forint.
Amennyiben:
akkor az összeghatárt másként kell kiszámolnod.
Nézd meg, hogy a naptári évben hány hónapra kellett tételes adót fizetned. Ezután a hónapok számát szorozd meg 1 millió forinttal. Így megkapod a bevételhatárt.
Például:
Július 1-jével indítottad vállalkozásodat. Július 1-jétől december 31-ig terjedő időszakban mind a 6 hónapra kellett tételes adót fizetned. Így az éves kata kereted csak 6 millió forint.
Amennyiben meghaladod az éves összeget, ebben az esetben a bevételhatár feletti összeg után 40%-os különadót kell fizetned.
Szeretnéd nyomon követni kata keretedet számlázó programodban? Olvass tovább! >>
A kata bevallás gyerekjáték, ha pontosan vezeted bevételi nyilvántartásodat! Mutatjuk, hogyan! >>
A kata bevallást mindig az adott év számával jelzett nyomtatványon kell beküldeni. (Például a 2019-re vonatkozó nyomtatvány megnevezése 19KATA „Nyilatkozat és adatszolgáltatás megszerzett bevételről Bevallás 40 százalékos mértékű adóról, társasági adóról kisadózó vállalkozás részére 2019. évre” volt. 2021-ben a 20KATA nyomtatványt keresd.)
A nyomtatványt papíron vagy elektronikusan küldheted meg az adóhatóságnak.
Amennyiben nem vagy kötelezett az elektronikus kapcsolattartásra:
A nyomtatványt papíralapon – postán vagy személyesen – is beadhatod.
A papíralapú bevallást neked, mint adózónak vagy a képviseletre jogosult személynek mindenképpen alá kell írnia.
Egy példányban kell beküldened/benyújtanod a lakhelyed vagy székhelyed szerinti NAV Igazgatósághoz. Ha azt esetleg más NAV Igazgatósághoz küldöd be, akkor sincs baj. Ilyenkor a bevallásodat továbbküldik az illetékesekhez.
Ha elektronikus kapcsolattartásra vagy kötelezett:
Ebben az esetben kizárólag elektronikus formában teljesítheted a kata bevallást.
Költségvetési számla száma | Költségvetési számla megnevezése | Adónemkód |
10032000-01076349 | NAV Kisadózó vállalkozások tételes adója bevételi számla | 288 |
10032000-01076019 | NAV Társasági adó bevételi számla | 101 |
A 40 %-os adót, a visszafizetendő társasági adót ezer forintra kerekítve, ezer forintban kifejezve kell bevallani.
A bevallott adót kell befizetni. Az utalás közleményébe írd be vállalkozásod adószámát.
Az összegek meghatározásánál a kerekítés általános (matematikai) szabályait kell alkalmazni (499 forintig lefelé, 500 forinttól felfelé, például 64 500 forint esetén a beírandó összeg 65 ezer forint).
A bevételt úgyszintén ezer forintban kifejezve kell meghatározni. A bevallásban teljesítendő adatszolgáltatásnál ezzel szemben forintban kell megadni az adatokat.
Kérheted a NAV által elfogadott és feldolgozott bevallás javítását, ha a 40 %-os adó összegét nem érintő bármely adat tévesen lett kitöltve. Tehát akkor is, ha bevételedet ugyan tévesen adtad meg, de a helyes bevételi adat alapján nem kell 40 %-os adó fizetned. Továbbá abban az esetben is, ha a bevallásból kimaradt valamilyen adat. Helyesbítést kell végezni akkor is, ha a bevételekre vonatkozó adatszolgáltatással kapcsolatban közölt adatokat kell korrigálnod.
Helyesbítésre a bevallás benyújtására vonatkozó határidőt magában foglaló év utolsó napjától számított öt évig van lehetőség.
Adózói javításban – helyesbítésben - a 40 %-os adó összege nem változhat. Lényege a teljes adatcsere, azaz a bevallásban nemcsak a módosított „új” adatokat, hanem a változatlan adatot újra meg kell adnod.
Ha a bevallás benyújtása helyesbítés miatt történik, a főlap (C) blokkjában a Nyilatkozat/bevallás jellege mezőbe „H” betűt kell beírni.
Ha az értékadatok helyesbítésével változik a 40 %-os adó összege, akkor önellenőrzést kell benyújtanod.
Ha kiderül, hogy nem jól állapítottad meg a 40 %-os adó, vagy a társasági adó összegét , akkor hibádat önellenőrzéssel javíthatod.
Önellenőrzést csak a korábban bevallott adó ezer forintot meghaladó módosítása esetén lehet benyújtani.
Nem lehet önellenőrzést elvégezni olyan időszakra, amelyre a NAV utólagos adóellenőrzést folytat(ott) le .
Önellenőrzést legkésőbb az utólagos adóellenőrzés megkezdését megelőző napig lehet a NAV-hoz benyújtani.
Az utólagos adóellenőrzés megkezdésének napján, vagy azt követően már nem lehet önellenőrzést benyújtani. Ha a vállalkozás mégis beadott önellenőrzést, akkor azt a NAV nem veszi figyelembe.
Az eljárási szabályok alapján a NAV kétféle típusú ellenőrzést végezhet. Egyik a már említett utólagos adóellenőrzés, másik pedig az ún. jogkövető vizsgálat.
A kettő között az a lényeges eltérés, hogy a jogkövetési vizsgálat nem teremt ellenőrzéssel lezárt időszakot. Ezáltal a jogkövetési vizsgálat semmiben sem korlátozza az önellenőrzés benyújtásának lehetőségét. Tehát akkor is benyújtható önellenőrzés, ha a jogkövetési vizsgálat már megkezdődött. Sőt, a jogkövetési vizsgálat közben is be lehet adni önellenőrzést.
Ugyanarra az időszakra és adónemre csak egyszer tehető bejelentés.
Ennek az az előnye, hogy a NAV a bejelentéstől számított tizenöt napig az adott időszakot és adónemet utólagos adóellenőrzés keretében nem ellenőrizheti. Ezáltal nem kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy késve nyújtod be önellenőrzésedet.
Az önellenőrzés – ha az adókülönbözet az adózó javára mutatkozik – az adó megállapításához való jog elévülését megszakítja. Ez azt jelenti, hogy az önellenőrzés benyújtásának napját magában foglaló év utolsó napjától számított 5 évig az önellenőrzéssel érintett időszakot a NAV továbbra is vizsgálhatja. Azonban ezen időpontig önellenőrzés is benyújtható az előzőekben említett korlátozások mellett .
Nem minősül önellenőrzésnek, ha késve nyújtod be a kata bevallást, feltéve, hogy a késedelmedet nem tudod igazolási kérelmedben igazolni, vagy azt a NAV elutasítja.
Az önellenőrzéssel megállapított – a vállalkozás terhére feltárt - különbözet és az önellenőrzési pótlék az önellenőrzés benyújtásával egyidejűleg esedékes.
Az előírt határidő előtt is benyújthatod kata bevallásodat. Ha hibáztál és önellenőrzés benyújtására van szükség, akkor ebben az esetben azt beadhatod a bevallási határidő előtt is.
Ekkor a különbözetet és az önellenőrzési pótlékot a bevallási határidőig kell kifizetned.
Az önellenőrzést ugyanazon a nyomtatványon kell benyújtani, mint az eredeti bevallást. Erre a kata bevallás 4-es lapja szolgál.
Önellenőrzési pótlékot akkor kell megállapítanod , ha az önellenőrzésben a saját terhedre állapítasz meg a korábban adótól való eltérést.
Az önellenőrzési pótlékot a bevallott helytelen és a helyesbített adó összegének különbözete után kell fizetned.
Az önellenőrzési pótlék megállapítása önadózással történik. Ezt azt jelenti, hogy az önellenőrzési pótlékot neked kell kiszámítanod és bevallanod.
A pótlékot a bevallás benyújtására előírt határidő leteltét követő első naptól az önellenőrzés benyújtásáig kell felszámítani, és a bevallás benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni.
A pótlék összegének téves megállapítása önmagában is okot adhat önellenőrzésre. Ekkor a kata bevallást önellenőrizni kell, abban a helyes és a helytelenül megállapított pótlék különbözetét kell bevallani .
A pótlék napi mértéke az adott napon hatályos jegybanki alapkamat háromszázhatvanötöd része.
Ismételt önellenőrzés esetén a pótlék a fenti mérték másfélszerese. Ennek alapján számított pótlékot kell bevallani és megfizetni.
A NAV honlapján pótlékszámítási segédprogram érhető el >>
A program segítségével az önellenőrzési pótlék könnyen kiszámítható, a számítás lementhető.
A megállapított önellenőrzési pótlék az önellenőrzést tartalmazó bevallás benyújtásával egyidejűleg fizetendő.
Költségvetési számla száma | Költségvetési számla megnevezése | Adónemkód |
10032000-01076301 | NAV Bírság, mulasztási bírság és önellenőrzéssel
kapcsolatos befizetések bevételi számla | 215 |
Az utalás közleményébe írd be vállalkozásod adószámát.
Erre nincs fekete-fehér válasz. Azokban az esetekben, ha katásként havonta csak néhány számlát állítasz ki, bőven nem súrolod a 12 millió forintos kata keretet, meg tudod csinálni a bevallást akár önállóan is.
Mégis érdemes már a vállalkozásod indítása előtt könyvelő vagy adószakértő segítségét kérned, hogy pontosan tudd, melyik vállalkozási forma és adózás a legideálisabb számodra. Ő tud segíteni abban is, hogy milyen bejelentési és fizetési kötelezettségeid vannak, és tájékoztat a határidőkről. Ha biztosra akarsz menni a kata bevallást illetően, még ha magad készíted is el a nyilatkozatot, érdemes leellenőriztetned, hiszen így elkerülheted az esetleges hibákat és a büntetéseket.
Ha a valamely hónapra nem kellett tételes adót fizetned, vagy a naptári évben a bevételi értékhatárt meghaladó bevételt realizáltál, illetve külföldi cég részére értékesítesz, akkor a bevallás benyújtása előtt mindenképpen érdemes konzultálnod szakemberrel.
A Billingo Kata-asszisztense eddig is hasított az oldalunkon regisztrált vállalkozók és könyvelők körében, hiszen rendkívül egyszerűen vezethető vele a vállalkozás adminisztrációja, követhető az AAM és kata keret, ami 2022 szeptemberétől már 18 millió forint. Pont a szeptembertől induló új kata-tv. miatt gondoltuk úgy, hogy megújítjuk a kata-asszisztenst. immár az új adókereteddel számolhatsz, figyelmeztetést küldünk, ha netán nem magánszemélynek állítanál ki számlát. ha taxis vagy, akkor is van mit mutatnunk. Kattints IDE a további részletekért, és használd az asszisztenst.
A tartós adathordozók mellé a kereskedők kötelesek úgynevezett adattörlő kódot biztosítani a fogyasztók számára. 2024-ben azonban fontos változtatások módosítjá...
Elindult az év, de fogalmad sincs, hogy milyen adóügyi változásokkal kell számolnod? Ebben a cikkben Fülöp Olga, a Számpatikus összefoglalta a legfontosabbakat,...
A vállalkozók között sokszor felmerül kérdésként, hogy mikor, milyen esetben jár számukra egy-egy pénzbeli ellátás. Ebben a cikkben most a táppénzzel kapcsolato...
Sokszor felmerül kérdésként a Billingo Facebook csoportban is, hogy főállás mellett hogyan, milyen formában vállalkozhatunk. Illetve az is, hogy ennek milyen ad...
Mivel az iparűzési adó egy helyi adó, ezért annak pontos szabályait mindig a helyi adó törvény (1990. évi C. tv.), valamint a székhelyünk és telephelyünk szerin...
Az közismert tény, hogy a heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vállalkozók nem kötelezettek minimum járulékfizetésre. Viszont ha valaki gyermeket vállal, és ...