A cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!
A katás vállalkozás bevételének minősül a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett ellenérték, a törvényben meghatározott kivételektől eltekintve (pl. az áthárított általános forgalmi adó). Speciális szabály alapján az az összeg (kivéve abban foglalt áfát) is bevételnek minősül, amelyet a katás vállalkozás a vevő részére leszámlázott, de a katás státuszának megszűnése napjáig nem folyt be.
Nem kell bevételnek tekinteni az új katás egyéni vállalkozó esetében a nem kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök, nem anyagi javak értékesítéséből befolyt összeget. Az egyéni vállalkozó köteles azt alátámasztani, hogy az általa értékesített tárgyi eszközt nem teljes mértékben használta gazdasági tevékenységéhez.
Az új katás egyéni vállalkozó az értékesítésből származó jövedelem után az Szja tv. alapján köteles adózni.
A kizárólag gazdasági tevékenységhez használt, értékesített tárgyi eszköz befolyt vételárát katás egyéni vállalkozó bevételként köteles figyelembe venni.
Amennyiben új katás egyéni vállalkozó a naptári év minden hónapjára köteles a tételes adót megfizetni, akkor a naptári évben elért bevételének összegéből a 18 millió forintot meghaladó rész után 40 százalékos mértékű adót fizet.
Ha a katás vállalkozás nem köteles a naptári év minden hónapjára tételes adót megfizetni, a 40 százalékos mértékű adót bevételének a tételes adó fizetésének kötelezettségével érintett hónapjai és 1,5 millió forint szorzatát meghaladó része után fizeti meg. Ekkor a 40 %-os adót nem viselő bevételhatár jóval kisebb is lehet mint 18 millió forint.
Minél kisebb a 40 %-os adót nem viselő bevételhatár, annál nagyobb esélye van annak, hogy a tárgyi eszköz értékesítéséből realizált bevétel miatt új katás egyéni vállalkozó olyan nagyságrendű bevétel szerez, amely meghaladja a 40 %-os mértékű adót nem viselő bevételhatárt.
Ez a veszély új katás egyéni vállalkozót akkor fenyegeti, ha olyan tárgyi eszköz értékesít, amelyet kizárólag gazdasági tevékenységéhez használt.
Ne felejtsük el, hogy a tárgyi eszközök értékesítésének ellenértékét az alanyi adómentesség értékhatárába nem kell beszámítani, akár katás bevételnek minősül, akár nem.
E szabály alapján az új katás egyéni vállalkozó ugyan nem veszti fel alanyi adómentesség értékhatárát, de kizárólag gazdasági tevékenységet szolgáló tárgyi eszköz értékesítése meghaladhatja a 40 %-os adót nem viselő bevételhatárt.
Nézzünk egy példát!
2022. szeptember 1-jétől új katás egyéni vállalkozó eladja tulajdonát képező, kizárólag gazdasági tevékenységhez használt tehergépkocsit 5 millió forint áfa nélküli vételár fejében, amelyet a vevő az adásvételi szerződés megkötésével egyidejűleg megfizetett.
Az egyéni vállalkozó egyéb értékesítéseiből 2022. szeptember 1-je és 2022. december 31-e között -ben 3,5 millió forint bevételt szerzett.
Tételezzük fel, hogy az egyéni vállalkozónak 2022. szeptember 1-je és 2022. december 31-e között minden hónapra tételes adót kellett fizetni. Ebben az esetben az egyéni vállalkozónak új katásként 8,5 millió forint bevételt szerzett, de a 40 %-os adót nem viselő bevételhatár 6 millió (4 hó x 1,5 millió forint/hó).
Tehát az egyéni vállalkozónak 2,5 millió forint 40 %-át (azaz 1 millió forintot) köteles adóként megfizetni.
Az új katás egyéni vállalkozó nem kizárólag gazdasági tevékenységéhez használt tehergépkocsi értékesítette 5 millió áfa nélküli vételár fejében, hanem csak részben gazdasági tevékenységéhez használt személygépkocsit.
Ez a körülmény a bevétel elszámolásánál lényeges, mivel az egyéni vállalkozónak a 5 millió forint áfa nélküli vételárat nem kell új katás bevételként elszámolnia. Ezáltal 2022. szeptember 1-je és 2022. december 31-e közötti időszakban megszerzett bevétele csak 3,5 millió forint, így 40 %-os adó fizetésére nem kötelezett.
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...