Folyamatosan növekvő vállalkozási kedv, újonnan meghódított foglalkozási körök és a mindezek mögött álló egyre népszerűbb kedvező adózási formák. Ezekről és számos további izgalmas, a kisvállalkozói piacot komolyan érintő érdekességről beszélt Sárospataki Albert, a Billingo ügyvezetője a Világgazdaság hasábjain. Lehet, hogy itt az idő és a tökéletes alkalom Neked is elindítani saját cégedet? Nézzük a részleteket és a számokat!
Méghozzá jóval fölötte! Hiszen amíg a 2018-as esztendő elején közel 450 ezer egyéni vállalkozás működött Magyarországon, addig ugyanez az adat 2019 májusára már 514 ezer fölé ugrott. Vagyis karcsú másfél év alatt 14%-kal nőtt az egyéni vállalkozások száma.
Viszont még ennél is érdekesebb (és biztatóbb a vállalkozni vágyók számára), hogy a folyamatos fejlődés nem csupán az eddig megszokott területeket érinti. Olyan foglalkozási körökben is jelentősen nőtt ugyanis a vállalkozási kedv, amelyekre korábban ez a forma nem igazán volt jellemző.
A számok alapján nagyon úgy tűnik, hogy nemcsak egyre szívesebben, hanem egyre bátrabban és új területeket kipróbálva vállalkoznak a magyarok. Az elmúlt másfél évben például 13 ezer egyéni vállalkozást jegyeztek be csak az építőiparban. De szintén 13 ezerrel több EV működik szakmai, tudományos és műszaki tevékenységi körökben.
A TEÁOR kódok szerint külön nem említett egyéb tevékenységű kisvállalkozások is óriásit léptek előre, az ő számuk 7 500-zal nőtt 2018 eleje óta. Szintén felzárkóztak az élmezőnyhöz a kommunikációs, illetve az adminisztratív és szolgáltatási támogató tevékenységek. Mindkét területen nagyjából 6 000 egyéni vállalkozást alapítottak az elmúlt másfél évben.
Bár az egyszerűsített vállalkozói adótól elbúcsúzhatunk, még így is két igen kedvező adózási forma közül választhatsz. Amennyire hidegen hagyta a vállalkozókat az érdektelenség miatt végül a piacról kivezetésre kerülő EVA, legalább annyira népszerű körükben a KATA és a KIVA adózási forma.
A KATA-sok száma például már tavaly megugrotta a 300 ezret, vagyis majdnem minden harmadik magyar vállalkozó ezt a formát választja. De a KIVA-s adózók is ötször többen vannak már, mint néhány évvel korábban.
Sárospataki Albert, a Billingo ügyvezetője szerint ebben nincs is semmi meglepő. Hiszen a kedvező adózási formáknak köszönhetően, sokan akik eddig alkalmazottként dolgoztak, most egyéni vállalkozóként:
Az egyéni vállalkozóknak nemcsak a pénzügyeket kell kézben tartaniuk, hanem az ügyvezetéssel járó adminisztrációs feladatokat. Amíg az előbbiekben rengeteget segíthet egy jó könyvelő, addig az utóbbiak esetében ma már számos program jelenthet mankót.
A Világgazdaság is kiemeli, hogy az egyéni vállalkozók tömegesen fordulnak el a kézi számlatömböktől és nyitnak a sokkal hatékonyabb számlázó programok felé. Az online számlázókkal ugyanis nemcsak temérdek időt spórolhatsz meg, hanem sokkal rugalmasabbá és kényelmesebbé válnak az adminisztrációs kötelezettségek.
A napokban a Világgazdaság mellett egyébként a Magyar Hírlap, a Piac & Profit és az üzletem.hu is komolyabban foglalkozott a témával és a Billingo által közölt adatokkal.
Kezdj Billingózni és fedezd fel a szuper kényelmes és villámgyors e-számlázás élményét egy hónapig ingyen, kötelezettségek nélkül!
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...