A Magyarországon működő nagyvállalatoknak már hét éve kötelező a rendszeres energetikai auditálás, négyévente kell erre sort keríteniük. Mégis sokan elkönyvelik a folyamatot szükséges adminisztrációs tevékenységként, de azt például tudtad, hogy jóval több maradhat a zsebedben, ha az auditor rávilágít a problémákra, és a céged érintő energetikai kedvezményekkel tisztában van? Több beruházásnyi összeget is összespórolhatsz egy jó audittal. Nézd meg, hogyan!
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal tájékoztatása szerint az audit a fogyasztás nagyságától és típusától függetlenül “minden olyan energiafogyasztót megcéloz, amely javítani akarja energiahatékonyságát, csökkenteni energiafelhasználását.” Az energetikai auditálási kötelezettségre vonatkozó szabályok az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény tartalmazza.
Egy minőségi audit elkészítése időigényes és körülményes feladat, és mivel kevés az igazán szakértő auditor, a keresésükkel töltött idő sem neked kedvez. Azok az auditorok, akik minőségi munkát végeznek, meglehetősen elfoglaltak, és sok idő, mire a szükséges papírokkal elkészülnek. Az auditálás akár 4 hónapot is igénybe vehet, melyet a jogszabályi környezet folyamatos változása tovább bonyolít, szóval légy résen, cselekedj időben!
Az energetikai audit nemcsak kötelező a nagyvállalatok számára, hanem jól felfogott érdekük, és még hasznot is hajt. Amire nagyon figyelj, hogy az auditor, vagy az audittal megbízott cég minőségi és alapos munkát végezzen. Ha nem hívja fel a figyelmed a számodra legjobb irányra, milliókban kifejezhető hátrányban leszel.
Szeretnél versenyelőnyhöz jutni? Segítünk benne!
Érdekelnek a Billingo költésgcsökkentő ajánlatai!
Sokkal kisebb veszteségeket könyvelhetsz el a vállalkozásodban egy jó auditorral a hátad mögött. A komplex energiahatékonysági audit célja az épületek, folyamatok és szállítás veszteségeinek feltárása, és az ezek csökkentéséhez szükséges intézkedési javaslatok megfogalmazása. Ha tudod, hogy mi a baj, és mire kell helyezned a fókuszod, nem költesz más területekre feleslegesen, priorizálni tudod beruházásaid. Fejlesztesz ott, ahol kell, és máris környezetbarátabb és hatékonyabb vagy.
Ha kevesebb energiával tudod ugyanazt a színvonalat hozni a munkádban, akkor kifejezetten jól jársz anyagilag is. Vegyük például a rezsit: ha lecseréled a 30 éves kazánod egy energiahatékonyabbra, és mondjuk kicserélteted a nyílászáróid, az addigi fogyasztásod töredékét produkálhatod, így a közüzemi számláidon máris tudsz spórolni, legalábbis radikális mértékben nem emelkednek majd ahhoz képest, mint amit a matuzsálem eszközöd produkált volna.
Ilyen tehát a jó auditor, ezekhez a kritériumokhoz ragaszkodj a megválasztásánál. A MEKH oldalán találsz róluk és az auditáló szervezetekről egy listát IDE kattintva.
Fontos lehet tudni azt is, hogy számotokra például az energiahatékonysági adókedvezmény vagy a TAO kedvezmény milyen megtérülési lehetőségeket rejt, mert a lyukak befoltozása lehet, mehet támogatásból is.
Olvasnál bővebben a TAO kedvezményről? Kattints IDE korábbi cikkünkért.
A kibocsátáskereskedelmi (ETS) rendszer által érintett nagyvállalatok az audittal ráadásul a kvótavásárlási kötelezettségüket is csökkenteni tudják az energiamegtakarításukkal egyetemben. Azok a cégek, amelyek ISO 50001 energiairányítási rendszert használnak, mentesülnek az audit alól. Az ISO 50001 szabvány az energiahatékonyság kialakításának kereteit fixálja le, amelyekhez energetikai felmérések, javaslatok és konkrét cselekvési terv tartozik.
A nagyvállalatoknak a négyévenkénti energetikai auditálási kötelezettségen kívül egyébként más energiahatékonysági kötelezettségük is van. Évente nagyvállalati regisztrációra és regisztrációs díjfizetésre kötelezettek. Éves energiafogyasztásra vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségük van, valamint az energiafogyasztás mértékétől függően energetikai szakreferens szolgáltatását kell igénybe venniük.
Folyamatosan emelkednek a céges banki költségek, melyek állandó nyomás alatt tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezt cs...
Korábban cégautót fenntartani anyagilag kifejezetten kedvező volt a magánhasználat költségeihez képest. Ma már ez nem feltétlenül van így, ezért lehet, hogy saj...
A számlák kiállítása még csak a kezdete az üzleti folyamatoknak. Az igazi kérdés az, hogy a teljesítések után mikor és hogyan érkezik meg a pénz. A kintlévősége...
A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0%-os kamatozású hitellel segíti a vállalkozások technológiai fejlesztését és versenyképességük növelését. A kedvezményes h...
A vállalkozásod pénzügyei valószínűleg az elsődleges figyelmedet élvezik, de ettől még magánemberként is lehetnek olyan céljaid, amelyekhez a bank pénzére van s...
A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan...