A cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!
Egyes előírások egyszerűnek tűnnek. Azonban azok gyakorlati alkalmazásánál kérdések vetődnek fel. Ezek közé sorolható az a rendelkezés is, amely szerint a számlában fel kell tüntetni a kiállító és a címzett nevét és címét. Az Áfa tv. semmiféle rendelkezést nem tartalmaz a szabállyal kapcsolatban. A legfontosabb tudnivalókat Bonácz Zsolt adószakértő gyűjtötte össze a témában.
Ha a számlát magánszemély állítja ki, akkor azon kibocsátóként saját nevét kell feltüntetnie. Amennyiben rendelkezik fantázianévvel, akkor saját neve mellett azt is rávezetheti a számlára. Azonban az már szabálytalan, ha a számlán a kiállító neveként csak a fantázianevet adják meg, mivel az nem egyértelmű azonosítja.
Szervezeti formában működő vállalkozás esetében a számlán a hivatalos elnevezést kell szerepeltetni. Ez az alapító okiratban szerepel. Amennyiben van hivatalos rövid elnevezése, akkor az is használható. Ha az elnevezés megváltozik, akkor az a cégbírósági, bírósági bejegyzés napjától érvényes. Az új elnevezést ettől a naptól kell szerepeltetni a számlán. A bejegyzést megelőzően a régi elnevezést kell feltüntetni.
A kiállító címeként megadható az alapító okiratban szereplő székhely. Továbbá annak a telephelyének a címe, ahol gazdasági tevékenységét folytatja. A székhely, a cégbíróság, bíróság által bejegyzett telephely megszűnhet. Az új székhely, telephely a cégbírósági, bírósági bejegyzés napjától érvényes. A számlán ettől a naptól tüntethető fel. A számlán nem kötelező a székhely címét feltüntetni. Ekkor olyan telephely címét javasolt megadni, amelyet a NAV nyilvántartása is tartalmaz. Az Áfa tv. azt sem tiltja, hogy a számlán a kiállító levelezési címe szerepeljen. Ez nem javasolható, ha a levelezési cím a NAV-hoz nem került bejelentésre.
Nincs olyan előírás, hogy címként a számlázott gazdasági tevékenység tényleges elvégzésének helyét kell szerepeltetni.
Nézzünk egy példát!
„A” Kft. ipari takarítógépek forgalmazásával és javításával foglalkozik. Kizárólag székhelyén végzi a forgalmazással összefüggő tevékenységeket, telephelyén pedig a javítást. A telephelyén elvégzett javítás munkadíjáról kiállított számlán címként megadhatja székhelyének címét. Attól függetlenül, hogy a számlázott tevékenységet nem ott folytatja.
Ha a vevő (megrendelő) magánszemély, akkor az ő nevét kell feltüntetni. Amennyiben a vevő (megrendelő) rendelkezik fantázianévvel, akkor saját neve mellett azt is rávezethető a számlára.Azonban az már szabálytalan, ha a számlán a kiállító a vevő (megrendelő) neveként csak a fantázianevet tüntetik fel. Ugyanis az nem egyértelmű azonosítja.
Szervezeti formában működő vevőnek a hivatalos elnevezését kell szerepeltetni, amely alapító okiratában szerepel. Amennyiben rendelkezik hivatalos rövid elnevezéssel, akkor ez is használható. A vevő (megrendelő) bármely címére lehet hivatkozni, nem kötelező székhelyének címét megadni,
Ha a kiállítónak a számlán nem kötelező a vevő (megrendelő) székhelyét megadni. Ekkor olyan telephelyének címét javasolt a számlára felvezetni, amely feltételezhetően szerepel a NAV nyilvántartásában is.
Előfordulhat, hogy a vevő azt kéri, miszerint a számlán levelezési címe szerepeljen. Ez csak akkor javasolható, ha a kiállító számára megállapítható, hogy ezt a címet a NAV-hoz levelezési címként bejelentették. Ezt a vevő úgy támaszthatja alá, hogy a NAV nyilvántartásában szereplő törzsadat-nyilvántartó lapját rendelkezésre bocsátja. A vállalkozás saját nyilvántartó lapját a képviseletre jogosult személy, vagy állandó meghatalmazottja lekérdezheti. Ezt a www.magyarorszag.hu honlapon elérhető „Ebev-szolgáltatások” platform alatt teheti. A platform használatához ügyfélkapu szükséges.
Nincs olyan előírás, hogy a vevő címeként a számlázott gazdasági tevékenység tényleges elvégzésének helyét kell szerepeltetni.
Hogy is történik ez a gyakorlatban?
„A” Kft. ipari takarítógépek forgalmazásával és kölcsönzésével foglalkozik. Kizárólag székhelyén végzi a forgalmazással összefüggő tevékenységeket, telephelyén pedig a kölcsönzést. „A” Kft. telephelyén elromlott egy kölcsönözhető takarítógép, amelynek javítását egy egyéni vállalkozó végezte el. Az egyéni vállalkozó számára nem kötelező, hogy számláján a megrendelő címeként a telephelyet adja meg, azon a Kft. székhelyének címét is megjelölheti, függetlenül attól, hogy a számlázott tevékenységet nem ott végezte el.
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...