Magánszemélyként szerintem mindenki tisztában van azzal, hogy minden év május 20-a (idén a hétvége miatt május 22.) a személyi jövedelemadó bevallás beadási határideje. Ezen bevallás nyomtatványának a neve jelenleg: 2253/22SZJA.
Sajnos úgy tapasztalom, hogy az emberek felelőtlenek, és azt gondolják, hogy a NAV mindent megcsinál helyettük, nekik a tervezetükre rá se kell nézni, hogy azzal nem is kell foglalkozni. Pedig ez nem így van!
Ami ennél is rosszabb, hogy bizony vállalkozóként is sokan hajlamosak erről a határidőről megfeledkezni, vagy csak legyinteni rá azzal a címszóval, hogy „engem ez nem érint.” Ezzel a cikkel most szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy igenis mindenkit érint ez a határidő.
Amennyiben valakinek egy fillér SZJA köteles jövedelme sincs egy évben, akkor ezt a bevallást elviekben nullásan tényleg nem kell beadni. Ilyen eset lehet például az, ha valaki tavaly augusztus 31-ig régi katás, majd szeptember 1-jétől év végéig új katásként adózott, és nem volt semmi más jövedelme a katás bevételén kívül.
Viszont ilyenkor mindenki legyen vele tisztában, hogyha nem volt SZJA-s jövedelme, akkor a NAV bevallási tervezetet se készített számára, tehát május 20. után neki nincs beadott/elfogadott SZJA bevallása.
Ez egészen addig nem is okoz különösebb problémát, amíg nem kérünk egy nullás adóigazolást vagy egy jövedelemigazolást a NAV-tól a következő 5 évben. Ugyanis ilyen esetben ők mindig kihozzák hiánypótlásként a hiányzó évek SZJA bevallásait, hiszen nem tudhatják, hogy azért nenm adtuk be, mert elfelejtettük, vagy tényleg nem kellett benne szerepeltetnünk semmilyen adatot. Szóval ilyen esetben a hiánypótlásra reagálni kell, és akkor gyorsan beadni a hiányzó bevallásokat.
Hogy ez miért probléma? Az ilyen igazolások mindig rettentően sürgősen kellenek, főleg a hitelügyleteknél kellettek volna már tegnapra… És ugye a bevallások pótlása, meg utána még az igazolás kiállítása is több napot igénybe fog még így venni.
Szóval én ilyen esetben is mindig mindenkinek azt tanácsolom, hogy küldjön be nullásan is SZJA bevallást. Igazából még egy nullát se kell beleírni, csak a személyes adatainkat kell benne kitölteni a Főlapon, az Előlapon pedig szerepeltessük az adószámunkat, és a 2. pontot ikszeljük, azaz, hogy „Bevallásomat magánszemélyként (katás egyéni vállalkozóként)” nyújtom be.
Értelemszerűen ha valakinek katásként van bármi más bevallanivalója ebben a bevallásban (pl. részmunkaidős munkabér, ingatlan/ingóság bérbeadás/eladás, osztalék, kripto vagy tőzsdepiaci ügylet stb.), az a megfelelő adattartalommal küldje be a bevallását, vagy fogadja el az igazolásaival összevetett NAV által készített tervezetét.
Átalányadósoknak ennél bonyolultabb a helyzetük, hiszen ők az SZJA törvény hatálya szerinti bevételt szereznek, amiről (minden más egyéb esetleges jövedelmükkel együtt) év végén az SZJA bevallásban kell számot adniuk. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az átalányadósok bevételét (a katásokhoz hasonlóan) egy bevételi nyilvántartás kell, hogy alátámassza, tehát ezt is precízen készítsük el, hiszen a NAV kérni fogja egy esetleges ellenőrzésnél. Ennek tartalmáról bővebben EBBEN a cikkben olvashatsz.
Mivel az ’53/SZJA bevallás jóval összetettebb (sokkal több lapja is van) mint a már megszokott „egyszerű” ’KATA bevallás, ezért különösen ajánlott azt szakemberrel elkészíttetni, vagy legalább átnézetni. Ebbe ugyanis nem csak egy időszakot és egy össz bevételi számot kell beírni, hanem jónéhány helyre megfelelő X-et is tenni kell, amik ha kimaradnak, vagy rossz helyre kerülnek, akkor csak nagyobb problémát (és esetleges költséget) generálunk magunknak vele, mintha eleve előrelátóak lettünk volna.
Itt szeretném még hangsúlyozni, hogy aki december 31-én is már átalányadózó volt, és január 1-jétől is aszerint szeretne adózni, annak nem kell újra választania, ő átalányadózóként él tovább. Nekik az SZJA bevallás 13-01-es lap 9. sorában nem kell beikszelnie azt, hogy „a 2023. adóévre átalányadózást választ”. Ez a rubrika kizárólag azok számára van itt elhelyezve, akik a normál vállalkozói személyi jövedelemadó hatálya alól 2023-tól szeretnének átalányadózásra áttérni. Ugyanígy, ha valaki meg szeretné szüntetni az átalányadózást aktuális adóévtől kezdődően, akkor itt a 10. sorban tudja azt beikszelni, hogy már nem akar átalányadózó lenni.
Átalányadózó egyéni vállalkozó vagy, és nem az ÁNYK-ban, hanem az eSZJA felületén szeretnéd kitölteni/kiegészíteni a bevallási tervezetedet? Akkor ehhez a Billingo segédlet óriási támasz lehet - ha még nem tetted meg, szerezd be ehhez az Átalányadó Asszisztens Pluszt.
Fülöp Olga, a Számpatikus, az online bizniszek adózási szakértője
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...