Megbízási szerződés érthetően -» mikor, kivel és hogyan?

Vállalkozásfejlesztés 2025.01.29. - 12 p. olvasás

A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan meghatározott tevékenységek elvégzésére is használható, mint a tanácsadás vagy a projektmegbízások. Olvass tovább, és máris megtudhatod, hogyan, milyen módon és mely területeken használható, milyen előnyei vannak és mire figyelj szerződéskötéskor.

Megbízási szerződés

A megbízási szerződés fogalma

A megbízási szerződés olyan, a Polgári Törvénykönyv szabályai alapján összeállított megállapodás, amelyben a megbízó és a megbízott egy konkrét, pontosan meghatározott feladat elvégzésére szerződik.

A Ptk. szabályai diszpozitívan vonatkoznak a szerződés tartalmára, azaz a felek igényei szerint alakíthatóak. Az együttműködésben kulcsszerepet kap a bizalom afelől, hogy a megbízott a legjobb tudása szerint, magas minőségben végzi el a rábízott feladatot. A megbízó ugyanakkor széleskörű utasítási joggal rendelkezik. A megbízottnak pedig kötelessége betartani a szerződésben rögzített pontokat és a megbízó vonatkozó utasításait.

Az elvégzett tevékenység lehet akár ingyenes is, általában azonban díjfizetési kötelezettséggel jár. Gyakori formái az ügyvédi és orvosi megbízás, hiszen ezek jellemzően alkalmi megbízások. A kedvezőbb adózás miatt szakértők sokszor átalányadós egyéni vállalkozóként praktizálnak.

Milyen megbízási szerződés típusok vannak?

A feladat jellegétől függően több típusát is megkülönböztetjük. Közös bennük, hogy a megbízó mindegyik esetben egy konkrét tevékenység gondos elvégzését delegálja a megbízott számára. Garantált eredményt azonban egyik esetben sem vár el, erre a vállalkozási szerződés alkalmas, amiről még lesz szó később.

A megbízási szerződés típusai

  • megbízási szerződés
  • bizományi szerződés
  • szállítmányozási szerződés
  • közvetítői szerződés
  • bizalmi vagyonkezelési szerződés

Mikor kötünk megbízási szerződést?

Vállalkozóként gyakori, hogy egyik esetben megbízóként, máskor megbízottként kötünk megbízási szerződést. Akkor érdemes ezt a megállapodási formát választani, ha:

  • nem akarunk munkaviszonyt létesíteni
  • a feladat elvégzésétől függően szeretnénk mérlegelni a további együttműködést
  • alkalmi jellegű feladatra szerződünk
  • alvállalkozóként több cégnek is dolgoznánk.

Mi a különbség a megbízási jogviszony és a munkaviszony között?

Szinte minden egyes új munkavállaló felvétele előtt felmerül a kérdés, hogy jobb-e belső munkatársat alkalmazni vagy kifizetődőbb megbízási szerződéssel külsős szakemberre bízni az adott feladatkör ellátását. Munkavégzés ugyanis nemcsak munkaviszonyban létesülhet, hanem akár megbízási szerződés (vagy vállalkozói szerződés) keretén belül is.

Érdemes ezért pontosan ismerni a megbízási jogviszony és a munkaviszony közötti különbségeket, és ennek tudatában mérlegelni az előnyöket és hátrányokat.

7 különbség a megbízási jogviszony és a munkaviszony között

    1. Jogi szabályozás

A megbízási szerződés szabályait a Polgári Törvénykönyv, míg a munkaviszony kereteit a Munka Törvénykönyve szabályozza. Utóbbi esetében jellemző az alá- és fölérendeltség, míg megbízás esetén a felek mellérendelt viszonyban vannak.

    2. Irányítás és önállóság

A megbízott a feladathoz tartozó munkát saját hatáskörében, önállóan végzi, míg a munkavállaló a munkakörébe tartozó feladatok ellátását a munkáltató utasításai alapján teljesíti, amit a munkáltató jogosult ellenőrizni.

    3. Felelősségi körök

A megbízott a legjobb tudása szerint a szolgáltatás pontos és precíz teljesítésére vállal kötelezettséget, míg a munkavállaló a munkakörébe tartozó feladatok eredményéért is felel.

    4. Munkaidő

A megbízott rugalmas időbeosztás mellett, a saját ütemében dolgozik és akár helyettest is megbízhat az adott feladat elvégzésével. Ezzel szemben a munkavállaló csak személyesen végzi a rábízott feladatokat és köteles a munkavégzésre megadott helyen, időben, arra alkalmas állapotban megjelenni és rendelkezésre állni.

    5. Díjazás és juttatások

A megbízás lehet akár ingyenes is, de a legtöbb esetben a megbízott díjazás ellenében végzi a rábízott feladatot. Ez azonban munkajogi juttatásokat (pihenőnap, szabadság, végkielégítés, kártérítés stb.) nem biztosít. A munkavállaló minden esetben munkabért kap a munkájáért, ugyanakkor a munkajogi juttatások is megilletik.

    6. Jogbiztonság

A fentiekből adódóan a munkaviszony több jogi védelmet és garanciát biztosít, mint a megbízási jogviszony. A megbízási szerződés hátrányai közé tartozik, hogy a megbízott kevesebb munkajogi védelmet élvez, például nincs törvényileg garantált felmondási védelem, betegszabadság vagy végkielégítés, ami a munkaviszony esetében biztosított lehet.

    7. Adózás

Megbízási szerződés esetén a járulékfizetés több, különböző járulékfizetési szabály szerint is történhet, míg munkaviszony esetén kötött adózási kereteket kell figyelembe venni.

Megbízási vagy vállalkozási szerződés?

Ha a fentiek alapján eldöntöttük, hogy munkaviszony helyett külsős szakember közreműködésével szeretnénk elvégeztetni az adott feladatot, adja magát a következő kérdés: megbízási vagy vállalkozói szerződést kössünk?

Vállalkozói szerződés esetén ugyanúgy a Polgári Törvénykönyv szabályai az irányadók, ahogyan a megbízási szerződés esetében. Néhány fontos különbség azonban van a két megbízási típus között. Érdemes ezeket megismerni, hogy pontosan azt a végeredményt kapjuk, amire szerződtünk.

4 különbség a megbízási és a vállalkozási szerződés között

    1. A kötelem típusa

Megbízási szerződés esetén a megbízott a rábízott feladatot a tőle elvárható szakértelemmel és gondossággal köteles elvégezni, de nem garantál konkrét eredményt. Ezzel szemben a vállalkozási szerződés egy előre meghatározott, kézzelfogható eredmény létrehozására vagy egy konkrét cél elérésére irányul, tehát a teljesítés akkor minősül megfelelőnek, ha a szerződésben meghatározott végeredmény maradéktalanul megvalósul.

    2. Feladatkör

A megbízási szerződés feladatköre általában szolgáltatásorientált, pl. tanácsadás, ügyvédi munka stb. Ezzel szemben a vállalkozói szerződés eredménye kézzel fogható, pl. építkezés, termékgyártás stb.

    3. Kockázat

Megbízási szerződés esetén a megbízott kisebb kockázatot vállal, mert esetében a gondos eljárás elegendő a munka teljesítéséhez. Vállalkozási szerződés esetén azonban az eredmény elmaradása egyértelműen nem teljesítésnek minősül, így a felelősség is nagyobb.

    4. Díjazás

Míg a megbízási szerződés akár díjmentes is lehet, a vállalkozási szerződés minden esetben díjfizetési kötelezettséget von maga után. Előbbi esetén a díjazás a tevékenység elvégzése után esedékes, utóbbi esetében a díjfizetés feltétele az eredmény vagy termék átadása.

A megbízó és a megbízott kötelességei

Akár megbízóként akár megbízottként írunk alá megbízási szerződést, mindenképpen tisztában kell lennünk a ránk vonatkozó kötelezettségekkel, és aszerint végezni a meghatározott munkát vagy megosztani a magas minőségű munkavégzéshez szükséges információkat.

Megbízott kötelességei

Megbízottként kötelesek vagyunk:

  • a ránk bízott feladatokat a legnagyobb gondossággal és szakértelemmel elvégezni,
  • betartani a szerződésben rögzített kéréseket és a megbízó utasításait, mellette viszont szabadon rendelkezhetünk az időbeosztásunkkal és a kivitelezés helyszínével is,
  • betartani a megbízó utasításait, kivéve, ha az nem a megbízó érdekeit szolgálja vagy nincs lehetőség új utasítást kérni,
  • tájékoztatni a megbízót a feladat folyamatairól és arról, ha közreműködőt vonunk be az elvégzéséhez,
  • megtagadni a jogszabályt vagy határozatot sértő utasítás elvégzését.

Megbízó kötelességei

A megbízási szerződésben rögzített szabályok a megbízóra is vonatkoznak. A megbízó köteles:

  • a megbízási díjat a szerződésben rögzített feltételek mellett, határidőben teljesíteni,
  • betartani a jogszabályi kereteket az utasítások megfogalmazásakor,
  • megtéríteni a megbízott költségeit, ha indokolt az utasítás megtagadása.

Megbízási szerződés kötelező elemei

Megkötésekor kiemelten fontos, hogy a dokumentum tartalmazzon minden, a Polgári Törvénykönyv által előírt kötelező elemet. Az egyes pontok megfogalmazása minden fél számára egyértelmű legyen. Ezek biztosítják a felek közötti megállapodás jogi érvényességét és átláthatóságát.

A megbízási szerződésnek kötelezően tartalmaznia kell:

  • a megbízó és a megbízott azonosítására szolgáló adatokat, pecséteket és aláírásokat
  • a szerződés tárgyát
  • a megbízás határozott vagy határozatlan időtartamát
  • a megbízás díjazását, érdemes megfogalmazni azokat az eseteket is, amikor a munkavégzés minősége nem éri el a kívánt szintet. Ingyenes megbízás esetén rögzíteni kell, hogy a megbízott a munkavégzésért nem kér ellenszolgáltatást.
  • a megbízó és megbízott jogait és kötelezettségeit, megbízott a lehető legnagyobb gondossággal és szakértelemmel, személyesen vagy közreműködő bevonásával végzi el a rábízott feladatot, folyamatokról, a megbízás teljesítéséről tájékoztatja a megbízót, megbízó pontos és egyértelmű utasításokkal segíti a megbízott munkáját.
  • a szerződés megszűnésének feltételeit, abban az esetben, ha pl. a megbízott nem megfelelő minőségben végzi el a rábízott munkát, valamelyik fél idő előtt szeretné megszüntetni a megbízást, vagy valamelyik fél halála, cselekvőképtelenné válása vagy a megbízás tárgytalanná válása miatt a megbízás nem teljesíthető.
  • szerződésszegéssel járó szankciókat, pl. kártérítés, jogi következmények
  • egyedi pontokat, amelyekben a speciális feltételek és az egyedi kritériumok rögzíthetők.

A megbízási szerződés adó és járulékvonzatai

Azért is lényeges a munkavégzés jogviszonyának tudatos kiválasztása, mert alapvetően meghatározza az adó- és járulékfizetési kötelezettséget.

Megbízási szerződés gazdasági társasággal, egyéni vállalkozóval és magánszeméllyel is köthető. Utóbbi esetben azonban lényeges, hogy a foglalkoztatás valamilyen tudásalapú szolgáltatás elvégzésére irányuljon, pl. tanfolyam, képzés, szakmai előadás, tanácsadás stb. tartása.

Fontos tudni, hogy rendszeres, üzletszerűen végzett megbízás természetes személyként csak egyéni vállalkozóként végezhető. Ugyanakkor megbízóként magánszemély megbízási szerződéssel való foglalkoztatása esetén a munkaviszonytól való elhatárolás is kockázati tényező.

A megbízási díj és közterheinek elszámolására az alábbi szabályok irányadók: 

  • a megbízási díjat összegtől függetlenül 15% szja terheli,
  • a megbízási díj az önálló tevékenység bevételének számít és az összevont adóalap részét képezi,
  • a megbízási díjból a megbízó köteles 15% szja előleget levonni,
  • a magánszemély jogosult tételesen vagy 10%-os költséghányaddal a költségeit elszámolni,
  • a magánszemély jogosult igénybe venni az adóalapcsökkentő kedvezményeket pl. családi adókedvezmény,
  • megbízási jogviszony magánszemélyként főállás és nyugdíj mellett is létesíthető,
  • magánszemély esetén nincs adómentesség, ezért ugyanaz a tevékenység az átalányadós egyéni vállalkozóként előnyösebb lehet,
  • amennyiben a megbízó magánszemély, úgy főállásban az új kata szerinti adózás is választható,
  • nyugdíjasként az adómentesség miatt az átalányadózás kedvezőbb lehet, mint az új kata (ez esetben nem csak magánszemély lehet a megbízó),
  • amennyiben a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor a magánszemély a megbízási jogviszonyban nem minősül biztosítottnak, nem kell levonni a tb járulékot és szocho fizetési kötelezettség sem keletkezik,
  • amennyiben a megbízási díj meghaladja a minimálbér 30%-át, akkor a magánszemély ebben a jogviszonyában biztosított lesz, így a kifizető 18,5%-os tb járulékot és 13% szochót is köteles fizetni utána,
  • a megbízási szerződéssel dolgozó nyugdíjasokat a tb járulék és szocho mentesség nem illeti meg (kiegészítő tevékenységű egyéni és társas vállalkozás esetén igen),
  • megbízási szerződés esetén helyi iparűzési adó kötelezettség nincs,
  • az adóbevallási kötelezettség az éves szja bevallás keretében teljesítendő, amelyhez a megbízó igazolást ad. A megbízási díj a NAV adóbevallási tervezetében is megjelenik.

Ahogy a fentiekből is kitűnik a megbízási szerződés rendkívül rugalmas és széleskörűen alkalmazható jogviszony, ami ideális szerződési forma alkalmi és projekt feladatok elvégzésére egyaránt. A megbízó biztos lehet benne, hogy a megbízott a lehető legjobb minőségben és szakértelemmel végzi el a feladatát, míg a megbízott számára is garantált, hogy az elvégzett munka után megkapja a megállapodás szerinti díjazást.

Egyszerűbb megbízásokhoz használd bátran az alábbi megbízási szerződést. Amennyiben speciális kitételekkel bővítenéd a kötelezettségek sorát, mindenképpen kérd ügyvéd segítségét.

Megbízási szerződés felmondása

Bár a pontosan meghatározott feladatok és a rendelkezésre álló szakértelem jó alap a teljesítéshez, a megbízási szerződés felmondása bármilyen fél részéről kezdeményezhető. Az alábbi megbízási szerződés megszüntetése minta ingyenesen használható, kattints a letöltéshez!

Ingyenes megbízási szerződés megszüntetése minta

Megbízási szerződés minta

Mi úgy gondoljuk, hogy egy jól megfogalmazott szerződés elengedhetetlen a sikeres együttműködéshez. Használd ingyenes megbízási szerződés mintánkat, hogy minden fontos részletet lefedj a munkavégzés során, kattints a letöltéshez!

Ingyenes megbízási szerződés minta



Hasonló cikkek a kategóriában

Lakossági vagy vállalkozói bankszámla? Melyik a legjobb egyéni vállalkozóknak?

Lakossági vagy vállalkozói bankszámla? Melyik a legjobb egyéni vállalkozóknak?

Vállalkozásfejlesztés 2025.01.27. - 8 p. olvasás

Az egyéni vállalkozók speciális helyzetben vannak a társas vállalkozásokhoz képest, mert vállalkozói bankszámlának választhatnak lakossági számlavezetést is, me...

Vállalkozást indítanál? Segítségedre lehet a munkáshitel

Vállalkozást indítanál? Segítségedre lehet a munkáshitel

Vállalkozásfejlesztés 2025.01.20. - 6 p. olvasás

Ha 26 év alatt vagy és már elindítottad a vállalkozásod, vagy alkalmazottként dolgozol, de a saját lábadra állnál, akkor üzleti céljaidnak lökést adhat a munkás...

b2w konferencia

Gyere kedvezménnyel az év legnagyobb B2W rendezvényére!

Vállalkozásfejlesztés 2023.10.11. - 3 p. olvasás

Ha a vásárlói közösségnek lenne neme, nő lenne - ez az egyik szlogenje a B2W fesztiválnak, amelyet idén ötödik alkalommal rendeznek meg. Hidd el, te is olyan vá...

Átalányadózónak könyvelő

Átalányadózol? Tiszteld meg a vállalkozásod egy könyvelővel!

Vállalkozásfejlesztés 2023.09.13. - 6 p. olvasás

A könyvelő letisztázza egy vállalkozás adminisztrációját, pénzt takarít meg a cégeknek, összességében segíti a helyes stratégia kialakítását. Nincs ez másként á...

Üzleti terv minta

Üzleti terv minta - Beavatunk az üzleti terv írás rejtelmeibe!

Vállalkozásfejlesztés 2023.08.25. - 13 p. olvasás

Milliókkal többet hozhat a konyhára, ha van egy jó üzleti terved. Több pályázati pénz befolyásával, magasabb befektetői bizalom járhat, ha a céged fundamentuma ...

banki spórolás

Így spórol neked időt a bankod - és a Billingo

Vállalkozásfejlesztés 2023.08.23. - 7 p. olvasás

Az idő egy vállalkozónak a legnagyobb kincse. Így aztán amennyi időt csak lehet, érdemes megspórolni a pénzügyekben is. De hogyan lehet ezt aprópénzre váltani, ...

Back to Top