Folyamatosan emelkednek a céges banki költségek, melyek állandó nyomás alatt tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezt csillapítani, netán kikerülni.
A bankok az előző évi infláció mértékével emelhetik a banki költségeket minden évben. A 2023-as és a 2024-es évek – az előző évek inflációi alapján - kiemelt díjemelési mértéket hoztak, hiszen az egyik előző évben 14,5 százalékos, a másikban pedig 17,6 százalékos infláció volt, amely a banki költségekben egymásra épült éppúgy, mint a kamatos kamat.
A díjemelést fokozta, hogy a kormányzat tavaly másfélszeresére megemelte a pénzügyi tranzakciós illetéket, melyet a bankok továbbhárítottak – 1-3 hónapos késéssel – a vállalkozói ügyfeleikre.
A helyzeten tovább rontott, hogy tavaly októbertől megjelent a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték is, mely a pénzügyi tranzakciós illetékkel megegyező mértékű újabb elvonássá vált a külkereskedelemmel foglalkozó cégek számára.
Végül minderre rájött idén a tavalyi év inflációja alapján a 3,7 százalékos inflációs díjemelés.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ugyan intézkedéseket ígért a banki díjemelések ellen, – melyek szerinte megalapozatlanok –, ezek viszont csak a lakossági hatást próbálják csillapítani, a vállalkozók terhei nem fognak ettől csökkenni sajnos.
Ebben a helyzetben egyes vállalkozások akár 109 százalékos banki díjemeléssel is szembesülhettek 2023. január 1. óta. Ezeket pedig érvényesíteniük kell az árban, ami végső soron tovább növeli az inflációt. Logikus, hogy azok a vállalkozások, melyek a piaci verseny miatt nem tudják, vagy nem szeretnék érvényesíteni ezeket a díjemeléseket, a banki költségek csökkentésében érdekeltek.
Ennek megfelelően a vállalkozások olyan számlacsomagok kiválasztására vannak ösztönözve, ahol fix díjat kell fizetni az átutalásokért, hiszen ez a leggyakoribb művelet a vállalkozások körében. Esetleg ez a fix díj be van építve a számlacsomag havidíjába, mert hogy ilyen konstrukció is elérhető Magyarországon.
Fix díjat az átutalásokért azonban csak magyar és külföldi neobankok kínálnak a magyar vállalkozóknak, a hazai bankok nem. Ennek oka az, hogy a pénzügyi tranzakciós illetéket, mely a tranzakció összegével arányos díj, minden hazai bank tovább hárítja a vállalkozói ügyfeleire.
Magyarországon a legegyszerűbb dolga annak van, aki sokat utal. Ők ugyanis több banknál is választhatnak olyan számlacsomagot, amelyik vagy magasabb fix havidíjért kínál korlátlan összegű átutalást az adott hónapban, vagy ezt egy emelkedő havidíjas konstrukcióban teszi.
Az emelkedő havidíjas konstrukció a havi forgalommal arányosan emelkedik, de lépcsőzetesen. Ezek a havidíjas konstrukciók viszont akár több tízezer, például akár 70 000 forintos havidíjig is felmehetnek, ha a vállalkozás jelentősebb összegeket utal az adott hónapban.
A 0,45 százalékos, de tranzakciónként legfeljebb 20 000 forintos pénzügyi tranzakciós illetéket azonban még ezekben a csomagokban is minden átutalás esetében meg kell fizetni.
Sokkal jobb a helyzet viszont a neobankoknál, akár magyart, akár külföldit választ a céges ügyfél. Ezeknél vagy pár száz, vagy akár pár tíz forintba kerül egy utalás Magyarországra, tranzakciós összegtől függetlenül. Mindez ingyenes, vagy mindössze néhány ezer forintos fix havidíj mellett.
Ezzel azonban csak az a baj, hogy a külföldi neobankok céges bankszámláit a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nem tekinti belföldi pénzforgalmi számlának, aminek megnyitására az ÁFA körbe tartozó vállalkozások kötelezettek. Sőt, a pénzeszközeiket is elvileg csak ilyen számlán tarthatják.
Elvben még az is előfordulhat, hogy a NAV büntetést szab ki azért, hogy a vállalkozás nem belföldi pénzforgalmi számláról teljesíti az adófizetési kötelezettségét, ezért a közterheket mindenképpen belföldi pénzforgalmi számláról érdemes teljesíteni. A magyar neobank pénzforgalmi számlájára ez a kitétel nem vonatkozik.
Ezek után felmerül a kérdés, hogy a vállalkozások milyen konstrukcióval járnak a legjobban?
A már említett belföldi, netán külföldi neobankok után a hazai bankok kínálatában kutakodva mindenképpen olyan konstrukció a legközelebbi legjobb ajánlat, ahol a banki havidíj fix összegű, esetleg a forgalommal emelkedő havidíjas, de az átutalás díjában már csak a pénzügyi tranzakciós illetéket kell kifizetni. Itthon 4 banknál is találunk ilyen konstrukciót.
Azok a vállalkozások viszont, amelyek kevés számú és viszonylag kis összegű átutalást, adófizetést, járulékfizetést és bérkifizetést végeznek, még mindig akkor járnak a legjobban, ha inkább kifizetik a pénzügyi tranzakciós illetéket, mellette a banki díjat is, de cserébe minél olcsóbb, akár ingyenes havidíjú belföldi pénzforgalmi bankszámla konstrukciót választanak.
Az átutalásoknál csak a bankkártyás vagy bankpénztári készpénzfelvétel díjai a még nagyobbak. Ha a vállalkozás nem használ készpénzt, akkor a többi bankköltség mind eltörpül az átutalásokkal kapcsolatos banki díjak és a magasabb havi számlavezetési díjak mögött.
A vállalkozások számára kulcsfontosságú a megfelelő számlacsomag kiválasztása, mivel a banki díjak folyamatosan emelkednek. A hazai bankok továbbra is áthárítják a tranzakciós illetéket, míg a neobankok kedvezőbb, fix díjas megoldásokat kínálnak. Ugyanakkor a külföldi neobankok számláit a NAV nem tekinti belföldi pénzforgalmi számlának, ami kockázatot jelenthet. Ha szeretnél jól dönteni, érdemes a tranzakciós szokásokat figyelembe venni, hogy a lehető legkedvezőbb, de szabályos megoldást választhasd vállalkozásod számára.
Gergely Péter,
BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértő
Korábban cégautót fenntartani anyagilag kifejezetten kedvező volt a magánhasználat költségeihez képest. Ma már ez nem feltétlenül van így, ezért lehet, hogy saj...
A számlák kiállítása még csak a kezdete az üzleti folyamatoknak. Az igazi kérdés az, hogy a teljesítések után mikor és hogyan érkezik meg a pénz. A kintlévősége...
A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0%-os kamatozású hitellel segíti a vállalkozások technológiai fejlesztését és versenyképességük növelését. A kedvezményes h...
A vállalkozásod pénzügyei valószínűleg az elsődleges figyelmedet élvezik, de ettől még magánemberként is lehetnek olyan céljaid, amelyekhez a bank pénzére van s...
A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan...
Az egyéni vállalkozók speciális helyzetben vannak a társas vállalkozásokhoz képest, mert vállalkozói bankszámlának választhatnak lakossági számlavezetést is, me...