Összegyűjtöttük a mezőgazdasági pályázatokkal kapcsolatos hasznos információkat. Megismerheted a beruházási formákat, a támogatható tevékenységeket. Megtudhatod, hogy milyen pályázati lehetőségeid vannak egyéni vállalkozóként, őstermelőként, csoportként, szervezetként vagy épp fiatal gazdaként. Ezen kívül 8 aktuális agrár pályázatról is olvashatsz.
Minden egyes pályázati felhívás tartalmazza a kötelezően elvárt kritériumokat. A kérelmeket abban az esetben utasítják el, ha a pályázó nem felel meg ezen feltételeknek. Továbbá felsorolja azokat a kizáró okokat és a támogatásban nem részesíthetők körét, amelyet mindig érdemes alaposan átnézni a tender benyújtása előtt, ez pályázatonként különböző.
A mezőgazdasági tenderek között többféle támogatási formát is megtalálunk, de legtöbbször az előfinanszírozással, utófinanszírozással és a hitellel találkozunk.
Az előfinanszírozás azt jelenti, hogy a támogatás elnyerését követően folyósítják a megpályázott összeget a fejlesztések megvalósítására. Erre jó példa a Fiatal gazda pályázat.
Az utófinanszírozás esetén fordított a helyzet, azaz a pályázó megvalósítja a fejlesztést és a benyújtott elszámolás alapján folyósítják a támogatást.
Bizonyos felhívások esetén a támogatási forma egy hitel. Vannak olyan esetek, amikor a pályázatban foglalt vállalások szerint ez a hitel vissza nem térítendő vagy részben visszatérítendő támogatássá alakul. A legtipikusabb példa erre például a létszámbővítés, vagy a létszám megtartása.
A mezőgazdaság területén nagyon sokszínű azon tevékenységek listája, melyre anyagi támogatás igényelhető. Többek között az alábbi területeken érdemes böngészni a pályázatokat:
Fontos tudnod, hogy a mezőgazdasági pályázatokon belül is eltérőek a támogatás elnyeréséhez szükséges kritériumok és a tenderek beküldési határideje külön-külön változik, ezekre mindig figyelj oda.
A támogatás fő célja, a vidéki területek fenntartható fejlődésének támogatása. Ezen túl a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, környezetvédelmi szolgáltatások biztosítása és a természeti erőforrások fenntartható használatán alapuló mezőgazdasági gyakorlat erősítése.
A pályázat elsősorban a szántóföldi növénytermesztés, illetve a kertészeti ágazatok versenyképességének, a hozzáadott érték termelésének fokozását kívánja elősegíteni. Emellett az új digitális szántóföldi és kertészeti technológiák és precíziós termesztési módok elterjesztésének támogatását célozza és a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatások igénybevételét ösztönzi.
Ez a népszerű pályázat a vidéki településeken élők életkörülményeinek javítását, a fenntarthatóság növelését segíti olyan kisléptékű infrastruktúra fejlesztések támogatásával, amelyek hozzájárulnak az energiahatékonyság növeléséhez, a helyi gazdaság fejlesztéséhez, a szennyvízkezeléshez és a tanyasi térségek alapvető infrastruktúrájának bővítésével.
A pályázat legjobban a Fiatal gazda pályázathoz hasonlítható, azzal a különbséggel, hogy itt kisebb az igényelhető támogatás, és sokkal kevesebb a kötelező vállalások száma is. Az egyéni vállalkozói és őstermelő támogatás 5 millió Ft vissza nem térítendő támogatást ígér, amit szinte egyedüli támogatásként szabadon használható fel. Kiváló finanszírozási forma kezdő őstermelők támogatására is.
A támogatás alapvető célja az állattartó gazdaságok versenyképességének javítása, és a hozzáadott érték termelésének fokozása új, innovatív és környezetbarát technológiák elterjesztésének támogatása révén. A pályázat keretében lehetőség van új állattartó telepek létrehozására is.
Ez a felhívás a kertészeti ágazatok versenyképességének, hozzáadott érték termelésének fokozására született, valamint az építéssel nem járó kertészeti eszközök beszerzésének a támogatására. Emellett segíti a fiatal mezőgazdasági termelők gazdaságainak megerősítését, fejlesztését, a vidéki térségben meglévő munkahelyek megőrzését, illetve új munkahelyek létesítését.
A pályázat támogatást biztosít a megtermelt szántóföldi és egyéb termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez.
Kiváló pályázati lehetőség a mezőgazdasági termékek értéknövelésére és a piacra jutást elősegítő, a technológiai fejlesztést, továbbá a környezeti erőforrás-hatékonyságot célzó komplex beruházások támogatására az élelmiszer-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelése érdekében.
Jelenleg még nem aktív, de hamarosan elérhetővé válik a Fiatal gazda pályázat 2022-2023, ahol a 41 év alatti gazdák 14 millió Ft szabadon felhasználható vissza nem térítendő támogatás igényelhetnek.
Az egyik legnépszerűbb pályázat a fiatal mezőgazdasági termelők gazdaságalapítását támogatása, valamint célja, hogy segítse a birtokstruktúra átalakításának előmozdítását, a mezőgazdasági munkaerő korstruktúrájának javítását, a vidék népességmegtartó képességének növelését és a mezőgazdasági tevékenység hosszútávú megtartását.
Jelenleg a gazdálkodással foglalkozók 31%-a 65 év feletti és a 34 év alattiaknak mindössze 6.1%-as dolgozik a mezőgazdaságban. Tovább ront a helyzeten, hogy a szakismerettel rendelkezők aránya a 35 évnél fiatalabbak körében az uniós átlagnak csak a fele.
A mezőgazdaságban a fiatalabb generáció mezőgazdaság digitalizációjának köszönhetően várhatóan komoly eredményeket fog elérni a következő években.
A Fiatal gazda pályázat legfőbb előnye, hogy egyike a kevés előfinanszírozott pályázatnak, szabad felhasználású, így a támogatást például állatállomány vagy tanya vételére is fel lehet használni.
Az agrárkamarai tagság is fontos szerepet termelői termelői támogatások elnyerésében. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) feladata a hazai agrár- és élelmiszerszektor erősítése, érdekeinek érvényesítése, a magyar élelmiszerek versenyképességének támogatása, továbbá a szaktanácsadás, ezen kívül gyors, pontos és megbízható információk eljuttatása a gazdálkodókhoz. A mezőgazdasági híreken túl a NAK számos pályázati felhívással segíti a vállalkozásokat. Megalakulása óta az egyik legfontosabb célkitűzése, hogy lehetőségeket biztosítson azoknak, akik a hazai értékteremtő munkában és az ehhez kapcsolódó közteherviselésben is tevőleges szerepet játszanak. Ezért megad minden lehetőséget és segítséget az így működő vállalkozások számára.
Folyamatosan emelkednek a céges banki költségek, melyek állandó nyomás alatt tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezt cs...
Korábban cégautót fenntartani anyagilag kifejezetten kedvező volt a magánhasználat költségeihez képest. Ma már ez nem feltétlenül van így, ezért lehet, hogy saj...
A számlák kiállítása még csak a kezdete az üzleti folyamatoknak. Az igazi kérdés az, hogy a teljesítések után mikor és hogyan érkezik meg a pénz. A kintlévősége...
A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0%-os kamatozású hitellel segíti a vállalkozások technológiai fejlesztését és versenyképességük növelését. A kedvezményes h...
A vállalkozásod pénzügyei valószínűleg az elsődleges figyelmedet élvezik, de ettől még magánemberként is lehetnek olyan céljaid, amelyekhez a bank pénzére van s...
A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan...