A cikk több mint 4 éve frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!
A bankszámlaszám felépítése Magyarországon egységes rendszer alapján történik. Ha a digitális világban létezni szeretnél, elengedhetetlen, hogy rendelkezz vele. Farkas Dezsőtől most megtudhatod a legfontosabb információkat, amit csak a bankszámlaszámokról tudni lehet.
A bankszámlaszám (vagy a pénzforgalmi jelzőszám) egy egységes jelölési rendszer, amit a pénzintézetek a numerikus azonosításra dolgoztak ki. Ez a háromszor 8 db számjegy véletlenszerűen generáltnak tűnhet, de sokkal többet ki lehet belőle olvasni, mint azt elsőre gondolnánk.
Az első három számjegy a bankkód, a számlavezető bank azonosítója. A következő négy számjegy a fiókazonosító, ami azt mutatja meg, hogy melyik fiókban lett megnyitva a számlánk. A nyolcadik számjegy az ellenőrző számjegy, melynek képzési szabályait az MNB állapítja meg.
A második és a harmadik 8 db számjegy képzése bankonként változó.
Ez a 16db számjegy tartalmazza az ügyfélkódot, illetve, hogy milyen típusú a számla.
A bankszámlaszámban a 8.; a 16. és a 24. számjegyek a bankszámlaszám érvényességének ellenőrzésére szolgálnak. Ez az alábbiak szerint működik:
Ha bármelyik nyolcas karaktersorban megszorozzuk
A bankszámlaszám tulajdonosát természetes személy esetében nem ismerhetjük meg, viszont gazdasági társaságoknak a Cégjelző weboldalán megtalálhatjuk a hatályos bankszámlaszámát.
Az IBAN szám, azaz nemzetközi bankszámlaszám az Európai Unióban és más európai államokban bevezetett egységes felépítésű pénzforgalmi jelzőszám. Ez az ország kétbetűs kódját, majd egy kétjegyű ellenőrző kódot, végül pedig az adott országban szabvány bankszámlaszámot tartalmazza.
A SWIFT kód (BIC kód) 8 vagy 11 karakterből áll. Az első négy karakter a bankot határozza meg, az 5. és a 6. karakter az ország ISO 3166 országkódja, ami megegyezik az IBAN számban szereplő országkóddal, a 7. és a 8. karakter pedig a hely azonosítására szolgál. A 9-11. karakter megadása akkor szükséges, ha nem a központi székhelyről van szó. Ez jelöli a bank ügyosztályát vagy fiókját.
A bankszámlaszám felépítése Magyarországon egységes rendszer alapján történik. Ha a digitális világban létezni szeretnél, elengedhetetlen, hogy rendelkezz vele. Érdemes megismerned az azonosítóból kinyerhető információkat. Ha céges számláról utalsz, feltétlenül ellenőrizd le, hogy a megadott bankszámlaszám valóban a céghez tartozik-e. Az is lehet, hogy szimplán elütötték, de sajnos az is előfordulhat, hogy csalás áldozatává válhatsz. Ha kíváncsi vagy ennél részletesebb bemutatásra, akkor érdemes elolvasnod a Bankszámlaszám felépítése cikkünket a Cégjelző weboldalán.
A tartós adathordozók mellé a kereskedők kötelesek úgynevezett adattörlő kódot biztosítani a fogyasztók számára. 2024-ben azonban fontos változtatások módosítjá...
Elindult az év, de fogalmad sincs, hogy milyen adóügyi változásokkal kell számolnod? Ebben a cikkben Fülöp Olga, a Számpatikus összefoglalta a legfontosabbakat,...
A vállalkozók között sokszor felmerül kérdésként, hogy mikor, milyen esetben jár számukra egy-egy pénzbeli ellátás. Ebben a cikkben most a táppénzzel kapcsolato...
Sokszor felmerül kérdésként a Billingo Facebook csoportban is, hogy főállás mellett hogyan, milyen formában vállalkozhatunk. Illetve az is, hogy ennek milyen ad...
Mivel az iparűzési adó egy helyi adó, ezért annak pontos szabályait mindig a helyi adó törvény (1990. évi C. tv.), valamint a székhelyünk és telephelyünk szerin...
Az közismert tény, hogy a heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vállalkozók nem kötelezettek minimum járulékfizetésre. Viszont ha valaki gyermeket vállal, és ...