A cikk több mint 4 éve frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!
Megjelent a Magyar Közlönyben a Kormány által kihirdetett, hitelmoratóriumról szóló rendelet. A legfontosabb információkat Dr. Treer Ferenc Mór, a Sziklai & Andrejszki Ügyvédi Iroda ügyvédje foglalta össze a Billingo felhasználóinak.
Megjelent a Magyar Közlönyben a Kormánynak a nemzetgazdaságot védő intézkedéseiről szóló 47/2020 (III.18.) számú rendelete. A rendelet a Miniszterelnök által előző nap beharangozott hiteltörlesztési moratórium, valamint a COVID-19 járvány hatásai által legjobban sújtott ágazatok járulékterheinek csökkentéséről szóló rendelkezések részletszabályait tartalmazza.
A rendelet értelmében valamennyi adós, tehát vállalkozások és magánszemélyek egyaránt, a rendelet közzétételét megelőzően kötött hitel-, kölcsön- és pénzügyi lízingszerződésből eredő fizetési kötelezettségeire fizetési haladékot kap 2020. december 31. napjáig. A moratórium ideje alatt az ilyen szerződésekből eredő tőke-, kamat-, vagy egyéb díjfizetési kötelezettségét az adósnak nem kell teljesítenie, a teljesítési határidő ugyanis meghosszabbodik.
A fizetési haladék a teljesítési határidőt, a futamidőt módosítja, vagyis ezen szerződések futamideje 2020. március 18-tól december 31-ig terjedő időtartammal meghosszabbodik. Így nem arra kell számítani, hogy a bankok a moratórium ideje alatt felmerült törlesztőrészleteket egy összegben kívánják majd a végén behajtani, hanem hogy a szerződések (és valamennyi törlesztő részlet esedékessége) ezzel a nagyjából 9 hónappal meghosszabbodik. Természetesen ettől még a tartozások változatlanul kamatoznak, de ezt a többletköltséget a bankok várhatóan beépítik a későbbi törlesztőrészletekbe.
Azok a szerződések, amelyek a rendelet közzétételét megelőzően létrejöttek, de 2020. december 31. előtt járnának le, a moratórium végéig meghosszabbodnak.
A moratórium minden adósra, tehát magánszemélyekre és vállalkozásokra egyaránt vonatkozik.
Nem vonatkozik a rendelet a magyar államra, az önkormányzatokra, valamint az MNB. tv. 39. §-ban meghatározott vállalkozásokra.
Semmit. A rendelet automatikusan irányadó, tehát nem szükséges külön nyilatkozni arról, hogy a moratóriummal élni kívánsz. Éppen ellenkezőleg: a rendelet lehetőséget biztosít arra, hogy ha valaki a moratórium ellenére az eredeti feltételek szerint szeretné tovább törleszteni a kölcsönét, hitelét, vagy lízingdíját, úgy ezt megtehesse. Itt a felek megállapodására van szükség, így, ha ezt tervezitek, akkor vegyétek fel a kapcsolatot a folyósító bankotokkal.
A rendelet értelmében 2020. március, április, május és június hónapokra a járványhelyzettel legjobban érintett ágazatok szereplői mentesülnek a munkabér utáni közterhek megfizetése alól, a munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül pedig kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja a 7.710 forintot.
Érthetőbben megfogalmazva: a munkáltató csak a nettó munkabért fizeti meg a munkavállalónak, amiből maximum 7.710 Ft természetbeni egészségbiztosítási járulékot von le és utal át előlegként az államnak.
Emellett a turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteket is mentesítik a hozzájárulás alól 2020. március 01-június 30. időszakra.
Érintett ágazatok a rendelet értelmében a vendéglátóipar, a szórakoztatóipar, a szerencsejáték, a filmipar, az előadóművészet, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok.
Igen. Az egyik legfontosabb, hogy a rendelet a hitelmoratórium és a járulékcsökkentés mellett 2020. március, április, május és június hónapra mentesíti a kisadózó taxisokat és más, személyszállítási szolgáltatást végző vállalkozásokat a KATA megfizetése alól.
A munkaviszonyokra vonatkozó változásokat is bevezet a kormány, amelyek a járványhelyzetre tekintettel szükséges különleges munkarend bevezetését és a biztonságos munkakörnyezet fenntartását teszik lehetővé. Ilyenek a kötelező távmunkavégzés egyoldalú elrendelésének lehetősége, a munkaidő-beosztás közléséhez szükséges határidő eltörlését, valamint a munkavállalók egészségi állapotának ellenőrzését lehetővé tevő intézkedések bevezetése.
Emellett további segítséget nyújt az érintett ágazatok szereplőinek a Kormányrendelet azzal, hogy az ilyen szervezetek által bérelt nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérleti szerződését nem lehet felmondani és a bérleti díjat sem lehet megemelni.
Bízunk benne, hogy a Kormány intézkedése számos vállalkozásnak nyújt segítséget a járvány miatti gazdasági visszaesésé túléléséhez. Ez azonban nem mentesíti a vállalkozások vezetőit a működés átszervezése, a költségek csökkentése és a munkarend átalakítása alól, hiszen az elkövetkező hónapok során jelentős visszaesésekre lehet számítani.
Minél felkészültebben éri vállalkozásodat a válság, annál nagyobb eséllyel fogod tudni átvészelni.
Már 10 éve részese a magyar vállalkozások életének a Billingo online számlázó, ami most ünnepli megalapításának 10. évfordulóját. A cég elsősorban a mikro-, kis...
A Joint Venture Szövetség immár harmadik alkalommal rendezte meg a Companies for the Future Award gálát, ahol idén Besztró Szabolcs, a Billingo Operatív és Stra...
A magyar vállalkozások többsége szerint az MI időt és energiát spórol a cégeknek. A mesterséges intelligencia üzleti célú használatára már Magyarországon is ...
Itt a nagy leleplezés: a Billingo háza táján óriási fejlesztések folynak a háttérben, amely nemcsak a számlázást helyezi új alapokra. Vezérigazgatónk, Sárospata...
Gőzerővel dolgozunk azon, hogy az átalányadózók év végi hajrája könnyebb legyen. Az utolsó negyedév sosem egyszerű egy vállalkozónak, de mi igyekeztünk azzá ten...
Óriási szükség van arra, hogy a vállalkozások előre tervezzenek, gyorsan és hatékonyan tudjanak reagálni a változásokra. A marketing területére különösen igaz e...