Bár a NAV új rendszere július 1-jén elstartolt, az adatszolgáltatás korántsem működik éppen zökkenőmentesen. Veled is előfordult, hogy a Billingo nem tudott beküldeni egy számlát az Online Számla felületére? Pánikra semmi ok, hiszen összegyűjtöttük Neked a NAV-bekötéssel kapcsolatos leggyakoribb hibákat, és természetesen a megoldásokat is mutatjuk.
Kezdjünk rögtön egy jó hírrel mielőtt túlságosan aggódni kezdenél a hibaüzeneteken. A NAV ugyanis a program nem megfelelő működése miatt július végéig nem bírságol elmulasztott adatszolgáltatás esetén.
Fontos tudni, hogy a „türelmi időszakban” kiállított, legalább 100.000 Ft ÁFA-tartalmú számlák adatait július végéig mindenképpen be kell küldeni az adóhivatalnak, ugyanis ezek miatt utólag is kiszabhatják a büntetést.
Szeretnéd tudni, hogy rendben megérkeztek-e az érintett számlák a NAV-hoz? A Billingónál különböző ikonokkal jelöljük, hogy éppen miként áll az adatszolgáltatás folyamata. A fiókodba belépve nézz rá a Számla listára, ahol a státusz oszlopban található nagyméretű ikonok jobb alsó sarkában korábban még nem látott új jelöléseket látsz majd.
A zöld alapon fehér pipa értelemszerűen a sikeres adatszolgáltatást jelenti, míg a piros alapon látható fehér x a sikertelen beküldést jelzi. Szembejöhet azonban egy szürke alapon fehér hullámos fehér vonal is, amitől az első napokban sokan megijedtek, pedig aggodalomra semmi ok.
Ez a kis ikon csupán azt jelzi, hogy a Billingo már megkezdte a beküldést, de még nem kapott visszajelzést a NAV-tól. Ez a folyamat igénybe vehet pár percet, de hosszabb ideig is elhúzódhat az Online Számla leterheltsége esetén. Ilyenkor pár perc elteltével frissítsd a Billingo oldalát, amíg a pipa vagy X jelölést nem látod.
Sokkal egyszerűbb, ha manuálisan feltöltöd az adatokat, minthogy azután nyomozz vajon hol csúszhatott hiba a folyamatba. Hogy egyesével átböngészed az adószámtól kezdve a bankszámlaszámig az összes adatot. Ráadásul a beküldés sikertelenségétől függetlenül maga a számla érvényes marad, stornó esetében viszont mindkét példányt be kéne küldened.
A sikertelen adatszolgáltatásnak több oka lehet, amelyről többet megtudhatsz, ha rákattintasz az imént említett piros alapon fehér X ikonra.
Ha a számla ÁFA-tartalma legalább 100.000 Ft, akkor a vásárló adószámának is szerepelnie kell rajta. Ezt a Billingó külön még nem jelzi, ennek a fejlesztésén már dolgozunk. Viszont amennyiben ez hiányzik, vagy hibásan adták meg, akkor nem tudjuk beküldeni az Online Számla rendszerbe.
Igen gyakori probléma, hogy az adószámra vonatkozó mezőbe egyéb megjegyzéseket is megadnak a vásárlók (pl. „csoportazonosító”), pedig ide csak a számjegyek kerülhetnek be, méghozzá a megfelelő formátumban.
Az irányítószámot is csak a megfelelő formában képes átvenni a NAV rendszere, ezért nem szerepelhet utána kötőjel. A megoldás itt is az adatok utólagos, manuális feltöltése.
A bankszámlaszámot is csak az alábbi formátumok szerint fogadja el a NAV:
Figyelj oda arra, hogy a IBAN számban sem kötőjel, sem szókoz nem szerepelhet, és országazonosítóval együtt kell megadni!
Amennyiben a fenti problémák valamelyikével találkoztál, az adatokat utólag, manuálisan kell majd feltöltened a NAV rendszerébe. A kiállított számlák tartalmán utólag ugyanis már nem módosíthatsz a törvényi előírások miatt.
Előfordulhat, hogy az Online Számla regisztráció során a Technikai felhasználó számára nem állítottad be a szükséges jogosultságokat. Vagy egyáltalán nem adtál hozzá vállalkozásodhoz Technikai felhasználót. Ezt könnyedén pótolhatod percek alatt »
Ha az alábbi hibaüzenetet kapod, akkor számla végösszegének kerekítésével akad gond. Ez a probléma hamarosan megszűnik, ugyanis már gőzerővel dolgozunk a szükséges fejlesztésen, ami az Online Számla és a Billingo közti adatátvitelt tökéletesíti. Ebben az esetben szintén az utólagos, manuális adatfeltöltés a megoldás.
Automatizáld a NAV-bekötéssel járó adatszolgáltatást a Billingóval, regisztrálj egy fiókot most »
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...