Pályázatok egyéni vállalkozóknak: így nyerhetsz támogatást

Vállalkozásfejlesztés 2021.11.28. - 6 p. olvasás

Egyéni vállalkozók számára is léteznek pályázati lehetőségek. Cikkünkben körbejárjuk, hogy milyen támogatások vannak és milyen kritériumoknak kell megfelelni.

Pályázatok egyéni vállalkozóknak

Az aktuális pályázati rendszerben a támogatási felhívások legnagyobb része a társas vállalkozások számára kerül kiírásra, azonban ha korlátozott számban is, de vannak kifejezetten jó tenderek egyéni vállalkozók részére is. Ezen pályázatok ráadásul nemcsak már régóta működő egyéni vállalkozások számára elérhetők, hanem akadnak kezdő vállalkozásoknak szóló lehetőségek, valamint pályázhatnak azok is, akik most tervezik vállalkozásuk indítását. Nézzük most meg egy picit közelebbről, hogy mit kell tudni az egyéni vállalkozóknak szóló pályázatokról!

Hogyan segíthet egy pályázat egy egyéni vállalkozó számára?

A pályázás legfőbb előnye, hogy olyan nagyösszegű finanszírozáshoz juthatnak a vállalkozók, amelyekkel versenyképesebbé tehetik magukat a piaci környezetben.

Az egyéni vállalkozások többféle célból vehetnek igénybe támogatást, legyen szó akár különböző eszközök beszerzéséről, szoftver vásárlásról, géppark bővítésről, telephely pályázatról. 

Milyen pályázatok érhetőek el egyéni vállalkozók számára?

A 2027-ig tartó pályázati ciklusban minden eddiginél több pályázati lehetőség nyílik. A Billingo Pályázatfigyelőben ráadásul nemcsak az összes vállalkozási, hanem a legfontosabb lakossági pályázatokat is megtalálod. 

Az egyéni vállalkozásoknak szóló pályázatok nagy része vissza nem térítendő támogatás, de a tenderek között találni különböző konstrukciójú vállalkozói hiteleket, előfordulnak inkubátor és akcelerátor programok, valamint más vállalkozásfejlesztési és tőkebevonási lehetőségek is. Az egyéni vállalkozók hazai és európai uniós lehetőségek közül egyaránt válogathatnak.

Az inkubátor és akcelerátor programokat nagy fejlődési potenciállal rendelkező, még korai fázisban lévő vállalkozások részére írják ki, melyek általában mentorálást, üzletfejlesztést, képzéseket foglalnak magukba.

Kétségkívül a vissza nem térítendő támogatások a legnépszerűbbek, azonban óriási segítség lehet a vállalkozásfejlesztéshez a visszatérítendő, valójában 0%-os hitelnek tekinthető finanszírozás is, valamint a hibrid konstrukciók, melyek hitelből és vissza nem térítendő támogatásból állnak.

Melyek a leggyakoribb támogatási célok?

  • eszközbeszerzés, gépbeszerzés
  • telephely vásárlás, telephelyfejlesztés
  • munkahelyteremtés
  • energetikai beruházás, korszerűsítés
  • megújuló energia, napelem
  • innováció, kutatás-fejlesztés
  • informatikai pályázatok
  • turisztikai pályázatok
  • kereskedelmi, piacfejlesztési, külpiaci megjelenési, marketing célú pályázatok
  • mezőgazdasági támogatások
  • Európai Uniós pályázatok
  • Széchenyi 2020 pályázatok (GINOP, EFOP, VEKOP stb.)

A kezdő vállalkozás támogatás elsősorban azoknak szól, akik már megalapították vállakozásukat, de még nincsenek túl egy teljes lezárt üzleti éven.

A katás vállalkozás támogatás 2021-ben is óriási érdeklődésre tart számot, azonban nem túl jó hír a kisadózóknak, hogy az egyéni vállalkozóknak szóló pályázatok között nem nagyon találni kifejezetten katásoknak szóló tendereket.

Érdekelnek a kisvállalkozói pályázatok is? >>

Milyen előfeltételek szükségesek a pályázáshoz? 

A pályázatok követelményeit és előfeltételeit mindig az adott pályázat felhívása tartalmazza. A vállalkozói pályázatoknál általában megkövetelik minimum 1 lezárt üzleti év meglétét, ez alól a kezdő vállalkozásoknak szóló tenderek kivételek. A kiírás tartalmazhatja azt is, hogy szükség van-e bizonyos árbevételre, illetve, hogy tevékenységhez kötött-e a pályázat.

Sokszor felmerül az a kérdés is, hogy nyereségesnek kell-e lennie a vállalkozásnak, hogy pályázhassunk. Önmagában a magas árbevétel nem jelenti azt, hogy biztosan magas pontszámot fog elérni a vállalkozás a tenderen, mivel a pályázatnál bonyolult kiválasztási kritériumai vannak. Többek között függnek a gazdasági mutatóktól, ezek a projekt összköltségéhez való viszonyától, a megtartott és az újonnan létrehozott munkahelyek specifikus feltételeiről. Például attól, hogy egy vállalkozás az adott évben veszteséges, még nem jelenti, hogy a kiválasztási kritériumok során nem tud magas pontszámot elérni, és ez fordítva is igaz.

Vannak olyan tényezők, amik azonban egységesen fontosak minden pályázó esetében. Kizárásra kerül például az a vállalkozó, aki ellen bármilyen adóhatósági eljárás folyik. Amennyiben a pályázó adóhátralékkal rendelkezik, felszámolás vagy végrehajtás alatt áll, a tender biztosan elutasításra kerül.

Hogyan pályázhatok sikeresen?

A sikeres pályázat első kulcseleme, hogy tudd, hogy milyen támogatást szeretnél, legyen meg a pontos fejlesztési célod. Miután ez megvan, jöhet a pályázatok böngészése.

Ha nagyon sok időd van és rendelkezel némi pályázati rutinnal, akkor akár önállóan böngészhetsz a főbb pályázati portálokon. Sok munkát és időt megspórolhatsz azonban magadnak, ha fókuszáltan keresel a pályázatok között. A Billingo Pályázatfigyelőben például speciális keresési paramétereket adhatsz meg a konkrét célok, támogatási forma, összeg tekintetében, így a rendszer csak azokról a tenderekről értesít, amelyek tényleg relevánsak számodra.

Az esetek többségében a sikeres pályázathoz minimum 1 lezárt üzleti évre szükség van. Teljes lezárt üzleti évnek számít, ha az adott vállalkozás a teljes naptári évben (365 napon át) működött. Vannak olyan tenderek is, ahol induló vállalkozást is támogatnak, de a legtöbb esetben előírják a lezárt üzleti évet.

Amennyiben újonnan alapított vállalkozások is indulhatnak, sokszor kikötés az is, hogy a cég többségi tulajdonosa egy másik, már régebben működő projektcég legyen. Ez esetben annak a vállalkozásnak a gazdasági mutatói alapján készül a minősítés.

Miután megtaláltad a megfelelő pályázatot, érdemes előminősítést kérni, hiszen így azonnal megtudhatod, hogy milyen esélyeid vannak a támogatás elnyerésére. A pályázatírásba akár egyedül is belevághatsz, ha már van tapasztalatod, azonban kezdőként mindenképp ajánlott szakértői segítséget kérned.

Egy profi pályázatíró már rutinos abban, hogy mikre érdemes odafigyelni, milyen tényezők jelenthetnek plusz pontot egy pályázat elbírálásakor, rengeteg hasznos tanácsot adhat. Bár a pályázatíró pénzbe kerül, viszont végigkíséri az egész projektet, kiváló szakmai útmutatást ad és sokkal nagyobb eséllyel jutsz nagyösszegű támogatáshoz, így mindenképp kifizetődőbb.

Előfordulhat olyan eset is, hogy az előminősítés során kiderül, a kiválasztott tender követelményeinek valamiért nem felelsz meg, ebben az esetben a szakértő erre azonnal felhívja a figyelmedet és sokszor kedvezőbb, az igényeidhez jobban illeszkedő konstrukciót tud ajánlani.

Az egyéni vállalkozói pályázatok esetében azonban az elmondható, hogy sajnos nagyon kis számban jelennek meg ev-knek szóló pályázatok, ráadásul ezek általában nem a vállalkozás bővítésére, fenntartására kínálnak anyagi támogatást. Ha komolyabb pályázati finanszírozással szeretnél élni, mindenképp társas vállalkozás esetén érdemes inkább ebben gondolkodnod.

Te sem szeretnél lemaradni a pályázati milliókról? Nézz szét a Pályázatfigyelőn! >>

Hasonló cikkek a kategóriában

Melyik a legjobb bankszámla egy kkv-nak ma Magyarországon

Melyik a legjobb bankszámla egy kkv-nak ma Magyarországon?

Vállalkozásfejlesztés 2025.03.19. - 7 p. olvasás

Folyamatosan emelkednek a céges banki költségek, melyek állandó nyomás alatt tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezt cs...

Vállalkozóként cserélnéd le az autódat? Így finanszírozhatod

Vállalkozóként cserélnéd le az autódat? Így finanszírozhatod

Vállalkozásfejlesztés 2025.03.13. - 7 p. olvasás

Korábban cégautót fenntartani anyagilag kifejezetten kedvező volt a magánhasználat költségeihez képest. Ma már ez nem feltétlenül van így, ezért lehet, hogy saj...

követeléskezelés

Mondj búcsút a kintlévőségeknek a Billingo követeléskezeléssel

Vállalkozásfejlesztés 2025.03.11. - 2 p. olvasás

A számlák kiállítása még csak a kezdete az üzleti folyamatoknak. Az igazi kérdés az, hogy a teljesítések után mikor és hogyan érkezik meg a pénz. A kintlévősége...

GINOP plusz 1.4.3

KKV Technológia Plusz Hitelprogram - GINOP Plusz 1.4.3-24

Vállalkozásfejlesztés 2025.02.18. - 5 p. olvasás

A KKV Technológia Plusz Hitelprogram 0%-os kamatozású hitellel segíti a vállalkozások technológiai fejlesztését és versenyképességük növelését. A kedvezményes h...

Hitelkiváltás vállalkozóknak: így spórolhatsz a kölcsönödön

Hitelkiváltás vállalkozóknak: így spórolhatsz a kölcsönödön

Vállalkozásfejlesztés 2025.02.13. - 6 p. olvasás

A vállalkozásod pénzügyei valószínűleg az elsődleges figyelmedet élvezik, de ettől még magánemberként is lehetnek olyan céljaid, amelyekhez a bank pénzére van s...

Megbízási szerződés

Megbízási szerződés érthetően -» mikor, kivel és hogyan?

Vállalkozásfejlesztés 2025.01.29. - 18 p. olvasás

A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban alkalmazott szerződéstípus, mert rugalmas jogviszonyt biztosít a feleknek, és akár olyan egyedi feladatok, pontosan...

Back to Top