A kata tagadhatatlanul kedvező adózási forma, amelynek választásával a vállalkozások többsége minimalizálhatja közterheit. Ettől függetlenül a kata választását megelőzően mindenképpen szükséges megvizsgálni, hogy ez az új kata választására jogosult egyéni vállalkozó számára milyen következményekkel jár(-hat).
Mielőtt az egyéni vállalkozó (akár az egyéni vállalkozás indítása után, akár már működő egyéni vállalkozóról van szó) a katát választja az alábbiakat mindenképpen mérlegelnie kell:
Ha nem rendelkezel az említett kérdések megítéléséhez szükséges szaktudással, akkor feltétlenül kérd könyvelő, adótanácsadó segítségét.
A kata választása akkor biztosítja a legkedvezőbb adózást, ha a vállalkozás bevételei előzetesen nagy biztonsággal kalkulálhatóak. Amikor tevékenységének körülményei kiszámíthatóak.
Nem tervezhető bevétel, bizonytalan működési körülmények esetén a kata előnyei nem érvényesülnek maradéktalanul. Sőt, más adózási formához képest jóval nagyobb adófizetési kötelezettség is keletkezhet.
A havonta fizetendő adó fix teher, amelyet a vállalkozás bevételeiből célszerű kigazdálkodni. Amennyiben a bevételek nem folyamatosan jelentkeznek, akkor a vállalkozás számára gondot okozhat a havi tételes adót folyamatosan finanszírozni.
Abban az esetben, ha a vállalkozás várhatóan jelentősebb összegben köteles 40 %-os mértékű adó fizetésére, akkor a kata választása kockázatos döntés.
Ha az egyéni vállalkozó katás státusa a naptári hónap egyetlen napján is fennállt, akkor a tételes adót az adott hónapra meg kell fizetni. Ebből adódóan az új kata választására jogosult egyéni vállalkozónak a vállalkozás indítását érdemes a naptári hónap elejére ütemezni, lehetőleg a naptári hónap első napjaira.
Szezonális tevékenység esetén a bevételek az adott naptári év bizonyos időszakában jelentkeznek, míg az év többi részében bevételek nem keletkeznek. Ezt a helyzetet az új katás egyéni vállalkozók általában úgy oldják meg, hogy tevékenységüket szüneteltetik. Ha a szüneteltetés a hónap egészében fennállt, akkor erre a hónapra tételes adót nem kell fizetni, amely következtében csökken a 40 %-os nem viselő bevételhatárt.
Ugyanis a 40 %-os adót nem viselő bevételhatár 1,5 millió forint és a tételes adó fizetésével érintett hónapok számának szorzata.
Amennyiben az egyéni vállalkozás várhatóan:
akkor a 40 %-os adót nem viselő bevételhatár lehet relatíve alacsony összeg is.
Jelentős bevételt realizáló és alacsony költségszint mellett gazdálkodó katás egyéni vállalkozó számára az iparűzési adó átalányban való megfizetése jóval kedvezőbb.
2023. január 1-jétől megszűnt a katásokra vonatkozó speciális rendelkezés! 2023. január 1-jétől kisvállalkozások számára új szabályokon alapuló átalányadózás választható!
Ezzel szemben kalkulációt érdemes készíteni akkor, ha a vállalkozás katásként:
Feltétlenül vizsgálat tárgyává kell tenni azt, hogy az áttéréshez kapcsolódó szabályok miatt felmerül-e többként fizetendő adó. Ha igen, akkor várhatóan milyen összegben jelentkezhet.
Ha az új katára áttérni kívánó egyéni vállalkozó valószínűleg az új Kata tv-ben (2022. évi XIII. törvény) meghatározott bevételhatárt meghaladó bevételt realizálna, akkor a kata választása számára kedvezőtlen lehet. Emiatt ugyanis 40 %-os adó fizetésére is kötelezett lehet.
A kata szerint adózni kívánó egyéni vállalkozó nem mulaszthatja el, hogy előzetesen felmérje a katás időszakban várható bevételeinek nagyságrendjét. Ez már működő egyéni vállalkozó számára jóval könnyebb feladat.
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...