Minden, amit tudni kell a TESZOR besorolásokról és azok használatáról az üzleti életben.
A vállalkozók mindennapjaiban nagyon gyakran keverednek a fogalmak a TESZOR, TEÁOR, ÖVTJ kódok kapcsán. Mikor, melyiket kell használni? És egyáltalán mit takarnak a statisztikai kategóriák?
Most összefoglaljuk az összes fontos tudnivalót a TESZOR számokról, kitérve a TEÁOR és ÖVTJ besorolásokra is.
A TESZOR jelentése, Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere, mellyel vállalkozóként gyakran találkozhatsz.
A TESZOR, az EU tevékenység szerinti termékosztályozásának, a CPA (Classification of Products by Activity) magyar nyelvű változata.
A 451/2008/EK rendelet alapján 2008-tól a TESZOR-t kell használni a statisztikában. Ezt módosította az 1209/2014/EU rendelet, amely szerint 2015. január 1-jétől új aktualizált TESZOR struktúrát kell alkalmazni.
A TESZOR kapcsán mindenképpen beszélnünk kell a TEÁOR és az ÖVTJ kódokról is.
A TEÁOR, azaz a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatalnál használatos kódrendszer, amely a cégjegyzékben is fel van tüntetve.
Az EU-s előírások szerint minden gazdálkodó szervezetet be kell sorolni a TEÁOR’08 négyszámjegyű rendszerébe főtevékenységük alapján. Ez a kód a statisztikai számjelben is megjelenik: az adószám első nyolc számjegye után következő négy érték.
Főtevékenységnek az számít, amelyből a gazdasági szervezetnek a legtöbb bevétele származik. Ennek esetleges változását azért fontos bejelenteni, mert torzulhatnak a statisztikai adatok.
Az ÖVTJ nem más, mint Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke, melynek alapja a TEÁOR’08. Ez a magánszemélyek (egyéni vállalkozók, annak nem minősülő, de adószámmal rendelkező magánszemélyek) által üzletszerűen végzett gazdasági tevékenységeket tartalmazza részletesebb formában, mint a TEÁOR.
Nézzük meg, hogy például a Marketing üzletviteli tanácsadás miként jelenik meg az említett osztályozásokban. A tevékenység TESZOR kódja: 70221.
A 7022-es TEÁOR kód alá tartozik az üzleti vállalkozások és egyéb szervezetek számára nyújtott tanácsadás, útmutatás és közreműködő segítségnyújtás a vezetést érintő kérdésekben. Ilyen pl. a társasági stratégia és szervezeti tervezés, az üzleti folyamat áttervezése, a vezetés korszerűsítése, költségcsökkentés és más pénzügyi kérdések, marketingpolitika, humánerőforrás-politika kialakítása, gyakorlati alkalmazása és tervezése, bér- és nyugdíjazási stratégia tervezése, termelés ütemezése és ellenőrzés tervezése.
Az üzletviteli szolgáltatás tartalmazhat tanácsadást, útmutatást, és operatív segítségnyújtást az üzleti és közszolgálati tevékenységhez:
Az ÖVTJ besorolás szerint:
7022 - Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás
702201 - Általános üzletviteli tanácsadás
702202 - Pénzügyi, társadalombiztosítási és marketing üzletviteli tanácsadás
702203 - Humánpolitikai üzletviteli tanácsadás
702204 - Egyéb üzletviteli tanácsadás, gazdasági szakmai szakértés
702205 - Egyéb projektvezetési szolgáltatás, kivéve építési projekt
702206 - Közbeszerzési tanácsadás
702207 - Belső ellenőrzés
A TESZOR, a TEÁOR struktúrára épül, de nem magukat a tevékenységeket tartalmazza. A TESZOR produktum típusú osztályozás, vagyis az egyes tevékenységek termékeit és szolgáltatásait csoportosítja és foglalja egységes rendszerbe, ágazati eredetük alapján osztályozza.
Mind a termékek, mind pedig a szolgáltatások besorolását magában rejti, így egységesítette és új rendszerbe szervezte a korábban alkalmazott Szolgáltatások jegyzékét (SZJ’03) és a Belföldi Termékosztályozást (BTO).
A TESZOR kód hatszámjegyű, melynek első négy számjegye a hozzá tartozó tevékenység kódja, vagyis a TEÁOR.
A TESZOR számok jegyzékét itt találod >>
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 169. § f) pontja úgy fogalmaz, hogy a számla kötelező adattartalmának része:
A TEÁOR, VTSZ és TESZOR számok tehát nem kötelező tartalmi elemei a számlának. Ugyanakkor fel lehet tüntetni az irányadó besorolást a tétel megnevezésénél.
A TESZOR számok az ÁFA törvény módosulása miatt 2019-ben felváltották az SzJ számokat .
2019. július 1-től a számlákban a hivatkozással meghatározott termékek és szolgáltatások esetén a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló 2658/87/EGK tanácsi rendelet I. mellékletének módosításáról szóló, 2017. október 12-i (EU) 2017/1925 bizottsági végrehajtási rendelet 2018. január 1-jei állapota szerinti áruazonosító számot (vámtarifaszám) és a TESZOR’15 2018. év január 1. napján érvényes besorolási rendjét kell figyelembe venni.
TESZOR-SZJ fordítókulcsot itt találsz >>
Szeretnél még többet olvasni vállalkozásról, számlázásról? Kattins ide! >>
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...