Az Ügyfélkapu vállalkozók és magánszemélyek számára is hasznos lehet. Cikkünkben bemutatjuk, mire jó pontosan.
Az Ügyfélkapu a magyar állam elektronikus ügyfélbeléptető és azonosító rendszere. Ezen keresztül biztonságosan, egyedileg azonosítva léphetsz kapcsolatba az elektronikus közigazgatási ügyintézést és szolgáltatást nyújtó szervekkel és közintézményekkel.
Az Ügyfélkapu használatához regisztrációra van szükség.
Az Ügyfélkapu elérhetősége:
régi: https://regi.ugyfelkapu.magyarorszag.hu/
új: https://ugyfelkapu.gov.hu/
Ügyfélkapu regisztrációval sokkal könnyebben és gyorsabban tudod elintézni hivatali ügyeidet magánszemélyként és vállalkozóként egyaránt. Itt kezdeményezhető például az egyéni vállalkozás indítása, szüneteltetése, de igényelhetsz tulajdoni lapot, erkölcsi bizonyítványt vagy kérhetsz családtámogatást.
A következőkben megnézzük részletesen, hogy milyen ügyeket intézhetsz Ügyfélkapun keresztül vállalkozóként és magánszemélyként, valamint azt is, hogy hogyan regisztrálhatsz saját azonosítót.
Az e-ügyintézési jogszabályok az egyéni vállalkozókat is gazdálkodónak tekintik, ezért ők is elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek. Ez a kötelezettség nem csak a vállalkozásukkal kapcsolatos ügyekben kötelező, hanem valamennyi adóügy esetén.
Az adóhatóság köteles elektronikus úton tartani a kapcsolatot a vállalkozóval, ha
a) havi adó- és járulékbevallást; vagy
b) az Áfa tv. szerinti összesítő nyilatkozatot; vagy
c) az Áfa tv. szerinti összesítő jelentést köteles benyújtani; illetve
d) az e-ügyintézési jogszabályok alapján elektronikus ügyintézésre köteles.
Vállalkozóként akkor nem kell Ügyfélkaput létesítened, ha helyetted a NAV-nál bejelentett állandó meghatalmazottja jár el. Ekkor a meghatalmazottad a vállalkozásod ügyeit saját Ügyfélkapuján keresztül intézi.
Amennyiben a vállalkozásod adóügyeit nem állandó meghatalmazott útján intézed, akkor kénytelen vagy Ügyfélkaput létesíteni.
Ezen keresztül:
Nem csak vállalkozóként segíti mindennapjaidat az Ügyfélkapu. Magánszemélyként is jópár órás sorban állástól, várakozástól kímélheted meg magad az okmányirodában, a NAV-nál vagy épp a földhivatalban.
Milyen ügyeket intézhetsz?
Az Ügyfélkapun keresztül intézhető szolgáltatások teljes listáját itt találod >>
Könnyen beláthatod, hogy Ügyfélkapuval sokkal gyorsabban és költségkímélőbben intézheted el magánügyeidet is.
Billingo frissítés: 2021-ig, ha új számlázó programot - pl. Billingót - kezdtél használni, azt mindig be kellett jelentened a NAV felé. A számlázó programok bejelentési kötelezettsége azonban 2021. január 4-ével megszűnt.
A számlaadat-szolgáltatási kötelezettséget két módon tudod teljesíteni:
Akármelyik megoldást választod, mindenképpen szükséged lesz Ügyfélkapura, hiszen a NAV Online számla oldalára csak ezzel tudsz regisztrálni.
Tudj meg mindent az adatszolgáltatási kötelezettségről itt >>
1. Regisztrálj a Billingóba, amit akár teljesen ingyen is használhatsz.
2. Regisztrálj az Online számla rendszerébe magánszemélyként vagy szervezetként, és kösd össze Billingo fiókoddal.
3. Állítsd ki a számlát, és dőlj hátra! A Billingo ugyanis folyamatosan monitorozza és automatikusan továbbítja az adatszolgáltatásra kötelezett számlák adatait a NAV felé.
Ügyfélkapu regisztrációra azok a természetes személyek jogosultak, akik szerepelnek:
Az alábbi helyeken regisztrálhatsz személyesen Ügyfélkaput:
Elektronikus úton:
A 2016. január 1-jét követően kiállított érvényes személyazonosító igazolvánnyal rendelkezők a kormányzati portál felületén is intézhetik az Ügyfélkapu regisztrációt. Okmányazonosító és regisztrációs kód megadása szükséges.
Milyen iratok szükségesek az Ügyfélkapu regisztrációhoz?
Magyar állampolgár esetén:
EGT állampolgár esetén:
EGT országon kívüli külföldi esetén:
A regisztráció során megadott e-mail címedre egy egyszer használatos aktiváló kódot kapsz elektronikus úton.
A levélben megtalálhatóak a személyes Ügyfélkapu megnyitásához szükséges információk.
Az aktiváláshoz meg kell adnod egy új jelszót az alábbiak szerint:
Az Ügyfélkapu aktiválására az aktiváló kódot tartalmazó e-mail megérkezésétől számított 5 napon belül van lehetőséged.
Az ügyfélkapu létrehozása - annak számától függetlenül - ingyenes.
A jogszabályban előírt sikeres ellenőrzés és azonosítás esetén a regisztráció azonnal megtörténik. Ezt követően 5 napod van, hogy egyszer használatos kódod segítségével aktiváld Ügyfélkapudat.
Az Ügyfélkapu maga határozatlan ideig érvényes. Arra viszont figyelj, hogy a regisztrációkor megadott jelszó biztonsági okokból maximum két évig használható.
Az Ügyfélkapu Jelszóváltoztatás menüpontjában azonban meghatározhatsz rövidebb időtartamot is.
A jelszó lejáratát megelőzően három alkalommal kapsz figyelmeztetést a regisztráció során megadott e-mail címre. Az érvényességi idő lejárta előtt 1 hónappal, 1 héttel, valamint a lejárat napja előtti napon.
Amennyiben lejárt a jelszavad, de a lejárattól számítva még nem telt el 60 nap, az „Elfelejtett jelszó” opcióval kérhetsz aktiváló kódot, mellyel új jelszót generálhatsz.
60 napon túl az Ügyfélkapu aktiválása csak személyesen lehetséges az alábbi helyeken:
Az ügyintézéshez szükség van a személyazonosság igazolására alkalmas okmány bemutatására.
Az aktiválásra a regisztrációs adatok ellenőrzését követően kerül sor.
A tartós adathordozók mellé a kereskedők kötelesek úgynevezett adattörlő kódot biztosítani a fogyasztók számára. 2024-ben azonban fontos változtatások módosítjá...
Elindult az év, de fogalmad sincs, hogy milyen adóügyi változásokkal kell számolnod? Ebben a cikkben Fülöp Olga, a Számpatikus összefoglalta a legfontosabbakat,...
A vállalkozók között sokszor felmerül kérdésként, hogy mikor, milyen esetben jár számukra egy-egy pénzbeli ellátás. Ebben a cikkben most a táppénzzel kapcsolato...
Sokszor felmerül kérdésként a Billingo Facebook csoportban is, hogy főállás mellett hogyan, milyen formában vállalkozhatunk. Illetve az is, hogy ennek milyen ad...
Mivel az iparűzési adó egy helyi adó, ezért annak pontos szabályait mindig a helyi adó törvény (1990. évi C. tv.), valamint a székhelyünk és telephelyünk szerin...
Az közismert tény, hogy a heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vállalkozók nem kötelezettek minimum járulékfizetésre. Viszont ha valaki gyermeket vállal, és ...