Mi a teendő, ha utólag adott természetbeni engedményt ☝️ akarunk feltüntetni a számlán?

Adózás, NAV 2020.08.26. - 3 p. olvasás

Korábban már írtunk róla, hogyan kell feltüntetni az azonnal biztosított természetbeni engedményeket a számlán. Ezúttal abban segít Bonácz Zsolt adószakértő, mi a teendő, ha utólag szeretnénk feltüntetni az engedményt a számlán.

Utólag adott természetbeni engedmény a számlán

Az értékesítő az engedményt nem csak pénzben biztosíthatja, hanem áru, illetve szolgáltatás formájában. Pénzbeli engedménynél a vevőnek a szokásos vételárnál kisebb összeget kell fizetnie a termék, illetve szolgáltatás megszerzése fejében.  

Természetbeni engedmény esetén a vevő a fizetendő ellenérték fejében nemcsak a megrendelt termék(ek)et, illetve szolgáltatás(ok)at kapja meg, hanem ingyenesen más terméket, illetve szolgáltatást.

Utólagos engedményről akkor van szó, ha a vevő a vásárlást követően „jut hozzá” az engedményhez. A pénzbeli engedményhez hasonlóan a természetben nyújtott engedmény is adható utólag.

Példa 

A vállalkozás híradástechnikai termékeket forgalmaz. Az általa forgalmazott televíziókészülékek értékesítése érdekében a következő akciót hirdeti meg. 

Ha a vevő vásárol egy 300 000 Ft vételárú televíziókészüléket, akkor kap egy kupont. A kupont a vásárlást követő 30 napon belül váltható be és a beváltáskor a vevő ingyen kap egy db mikrohullámú sütőt is. A mikrohullámú sütő vételára egyébként 30 000 Ft lenne.

Tehát a vevő 300 000 Ft fizetése fejében ténylegesen 330 000 Ft értékű áruhoz jut hozzá, ha a kupont beváltja. Ebben az esetben az eladó a vevő részére 30 000 Ft engedményt biztosít, de azt nem pénzben, hanem mikrohullámú sütő formájában nyújtja.

Az utólag biztosított, természetben nyújtott engedmény számlázása is az engedmény kezelésétől függ. 

A felek úgy is dönthetnek, hogy az utólagosan biztosított engedménnyel az arra jogosító értékesítés adóalapját nem csökkentik. Ekkor az engedményre jogosító ügyletről kibocsátott számla nem módosítható. Továbbá az utólagosan biztosított engedmény értékéről külön számlát kell kibocsátani. 

A példaként felhozott esetben a számlázást a következő módon kell elvégezni. A vállalkozónak le kell számláznia a televíziókészülék átadását követően annak vételárát, amely 236 220 Ft + 63 780 Ft ÁFA, mindösszesen bruttó 300.000.- Ft. A mikrohullámú sütő átadását követően az eladónak külön kell számlát kibocsátania a mikrohullámú sütő vételáráról, amely 23 622 Ft + 6 378 Ft ÁFA, mindösszesen bruttó 30.000.- Ft. A számlán fel kell tüntetni, hogy a vevő a számlázott összeg megfizetésére nem kötelezett. A vállalkozónak mindkét számla áfatartalmát fizetendő adóként kell elszámolnia.  

A felek akként is dönthetnek, hogy az utólagosan biztosított engedmény csökkenti az arra jogosító értékesítés adóalapját. 

Az adóalap csökkentésének érvényesítése érdekében az engedményre jogosító ügyletről kibocsátott számlát módosítani kell. Tekintettel arra, hogy az ellenérték utólag nem változik, ezért a módosító számla végösszege nulla. Az adóalap és az áfa csökkenése abban a formában jelentkezik, hogy az értékesítő együttesen 259 842 Ft + 70 158 Ft ÁFA értékű két termék átadása után 236 220 Ft adóalap után 63 780 Ft fizetendő áfa keletkezik. A módosító számlának azt kell kifejeznie, hogy a vevő a 300 000 Ft bruttó vételár fejében nemcsak 1 db televíziókészüléket kapott, hanem még 1 db mikrohullámú sütőt is. Ez a módosító számlában több módon is kifejezhető. 

Egyik lehetőség, hogy a módosító számla a következő tételeket tartalmazza:

  • 1 db mikrohullámú sütő 23 622 Ft + 6 378 Ft ÁFA értékben,
  • 1 db mikrohullámú sütőt - 23 622 Ft + (- ) 6 378 Ft ÁFA értékben.

A két tétel együttes összege nulla forint adóalap és adó.

Másik lehetőség, hogy a módosító számla 1 db mikrohullámú sütő tartalmaz nulla forint értékkel.

Nincs még Billingo fiókod? Regisztrál egyet ingyen!
Regisztrálok

Hasonló cikkek a kategóriában

Tevékenységi körök (TEÁOR és ÖVTJ) 2025-ös változása

Tevékenységi körök (TEÁOR és ÖVTJ) 2025-ös változása

Adózás, NAV 2025.03.04. - 7 p. olvasás

Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...

Kiskereskedelmi adó kiterjesztése az online platformokra: Amit tudnod érdemes 2025-ben

Kiskereskedelmi adó kiterjesztése az online platformokra: Amit tudnod érdemes 2025-ben

Adózás, NAV 2025.02.28. - 6 p. olvasás

2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...

Hogyan lesz vállalkozóként nyugdíjad?

Hogyan lesz vállalkozóként nyugdíjad?

Adózás, NAV 2025.02.24. - 14 p. olvasás

Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...

Éves áfabevallás határideje

Február 25-én lejár az éves áfabevallás határideje

Adózás, NAV 2025.02.24. - 1 p. olvasás

Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...

NAV adategyeztetés

Akár 300 ezres bírságot is kaphatsz, ha nem végzed el a NAV adategyeztetését

Adózás, NAV 2025.02.20. - 2 p. olvasás

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...

Alanyi áfamentesség 2025

Alanyi áfamentesség 2025: 18 millió forintos értékhatár

Adózás, NAV 2025.02.10. - 3 p. olvasás

Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...

Back to Top