Sokan találgatnak arról, hogy a 2018 júliusában induló valós idejű adatszolgáltatási kötelezettség a NAV irányba egyben a kézi számlázás megszűnését jelenti. Vajon tényleg eltűnnek a jól ismert, hagyományos kézi számlatömbök?
Természetesen nem tűnnek el a kézi számlák, legalábbis az online számlaadat-szolgáltatásról szóló törvény-tervezet nem tartalmaz a kézi számlákra vonatkozó tiltást. A 2018 júliusában induló új rendszerben is lehetőségük van a vállalkozóknak, hogy a kézzel kiállított számláikat az előírások alapján rögzítsék a NAV online felületén.
Az imént leírtakról maga az adóhivatal is megerősítést adhat, hiszen a hivatalos honlapjukon eképpen fogalmaznak:
„...2018. július 1-jétől adatszolgáltatás teljesítendő minden olyan belföldi adóalany számára kibocsátott számláról, amelyben 100 000 forint vagy annál nagyobb összegű áthárított adó van, függetlenül attól, hogy a számla előállítása hogyan történik.”
Ez persze nem azt jelenti, hogy foggal-körömmel ragaszkodnod kéne a kézi számlákhoz. Sőt! A NAV is megemlíti, hogy célszerű megoldás lehet a kézi számlákat inkább egy programra lecserélni, így most ismét őket idézzük:
„Amennyiben a kézi számla Áfa tv. szerinti kötelező adattartalmának a webes felületen való rögzítése túl nagy terhet jelent az adóalany számára, célszerű lehet számlázó program alkalmazására áttérnie.”
A NAV nemrégiben egyébként elküldte a legújabb információkat az új rendszerről, így a Billingónál gőzerővel dolgozunk a szükséges fejlesztéseken. A tervek szerint a számlaadat szolgáltatás az adóhivatal irányába automatikusan, a számla létrehozásával egy időben történik majd.
Így neked nem kell plusz energiát, vagy időt fektetned abba, hogy teljesítsd adatszolgáltatási kötelezettségedet. Aminek az elmulasztása esetén egyébként akár 500.000 forintos bírságra is számíthatsz számlánként.
De vajon mi a helyzet a kézi számlákkal? Itt már sokkal bonyolultabb a helyzet, hiszen a kézzel megírt példányok adatait rögzíteni is kell majd a NAV felületén. Ráadásul arra is nagyon oda kell figyelni, hogy a 100.000 Ft és az 500.000 Ft adóértékhatárú számlák esetében eltérnek a teljesítésre vonatkozó határidők is. Ezek után egyre inkább érthető, hogy miért vált sok cég inkább számlázó programokra, és miért jósolják sokan a kézi számlák végét.
És akkor a rengeteg plusz adminisztrációs teher mellett arról még nem is beszéltünk, amit korábban már többször is kielemeztünk. Vagyis azt, hogy a Billingo segítségével hogyan spórolhatsz meg rengeteg időt. Mutatunk is gyorsan néhány olyan előnyt, ami után te is azonnal véget akarsz majd vetni majd az időrabló kézi számlázásnak:
Bár az egyértelmű előnyök miatt egyre több vállalkozó vált át számlázó programokra, sokan mégis nehezen válnak meg a kézi számlátömböktől. A bizonytalanság hátterében tapasztalataink szerint általában 3 tényező áll:
1. A használattól való félelem: a legtöbben talán attól tartanak, hogy a számlázó programok használata bonyolult. Pedig a Billingóval nemcsak a számlázást tudhatod le villámgyorsan, hanem a “betanulási” folymatot is. Ezzel az útmutatóval például percek alatt könnyedén beletanulsz majd a program használatába.
2. Az áraktól való félelem: gyakran tartanak a számlázó programok árától is, pedig semmivel nem költesz többet, mintha kézzel számláznál. Sőt, a Billingónál számos kedvezmény közül válogathatsz, de egyébként is párszáz forintos havidíj mellett élvezheted a Premium csomag összes előnyét.
3. Az ügyfelek reakciójától való félelem: ettől pedig végképp nem kell tartanod, hiszen az ügyfelek számára is sokkal kényelmesebb és átláthatóbb ez a megoldás - ezekről a tapasztalatokról maguk a Billingózó vállalkozók meséltek. És akkor azt még nem is említettük, hogy a Billingóval látványos, profi számlasablonokkal nyűgözheted le vásárlóidat.
Vess véget az időrabló és monoton kézi számlázásnak, próbáld ki a Billingo összes előnyét akár teljesen ingyen »
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...