Kata keret


Hogyan kell kiszámítani az éves kata keretet?

A kata keret nem naptári napok, hanem hónapok alapján arányosított. Amennyiben a katás vállalkozás egy adott hónapban mindössze 1 napig végezte tevékenységét, arra a hónapra köteles tételes adót fizetni.
Ez azt jelenti, hogy ha valaki április 28-án indítja a vállalkozását, akkor a tételes adót áprilisra teljes egészében meg kell fizetnie. Ugyanez igaz szüneteltetés esetén is, tehát ha a hónap végén, április 28-án folytatja tevékenységét, nem mentesül az áprilisi adó alól.
A törvényben meghatározott évi nettó 18 millió forintot annak alapján kell arányosítani, hogy az év hány hónapjában volt tételes adó fizetésére kötelezett a vállalkozás.

Nézzük meg a gyakorlatban

Nézd meg, hogy a naptári évben hány hónapra kellett fix összegű adót - tételes adót - fizetni.
A hónapok számát ezután szorozd meg 1,5 millió forinttal. Így kapjuk meg az éves kata keretet.
Példa: Amennyiben az év folyamán augusztus 15-től december 31-ig katás vállalkozóként folytattad tevékenységedet, akkor az éves kata keretet: 5 * 1.500.000 = 7.500.000 forint lesz.
A bevételi értékhatárnál mindig a már befolyt bevétellel kell számolni. Tehát ha december 27-én állítasz ki egy számlát és ezt csak januárban fizetik ki, akkor az a következő évi keretedbe számít bele.

Mi történik, ha bevételeid meghaladják az éves kata keretet?

Ebben az esetben is folytathatod tevékenységedet katásként, viszont a bevétel határ feletti összeg után 40%-os különadót kell fizetni.

Mit jelent a „nettó”?

Ha alanyi mentes egyéni vállalkozó vagy, és az is szeretnél maradni, akkor értelemszerűen az alanyi mentes keretet (jelenleg 12 millió) kell elsősorban tartanod. Ebből az is következik, hogy kizárólag akkor tudod elérni katás vállalkozóként az éves nettó 18 milliós felső bevételi határt, ha egyébként áfás vagy.

Szeretnél még többet megtudni a kata adózásról tudj meg még többet itt >> 

Back to Top